статус: реалізований, 13 червня 2009
7-13 червня 15-особова делегація представників засобів масової інформації Вінницької області відвідали Польщу та Німеччину. Це вже третій виїзд журналістів за два останні роки, організований Вінницьким обласним осередком товариства “Україна–Польща–Німеччина”.
Цьогоріч поїздка була реалізована в рамках грантової програми “Влада і громадськість: співпраця заради майбутнього”, розробленої товариством. Ця програма перемогла у конкурсі проектів, спрямованих на підтримку громадських організацій, що 4-й рік поспіль здійснює Управління з питань внутрішньої політики, у справах ЗМІ та зв’язків з громадськістю Вінницької облдержадміністрації й фінансується з обласного бюджету.
– Вдалося все реалізувати, що було заплановано програмою, а подекуди й більше, – ділиться враженнями начальник Управління з питань внутрішньої політики, у справах ЗМІ та зв’язків з громадськістю ОДА Світлана Василюк. – З поїздки всі привезли тільки позитивні емоції. Я рада з того, що наше управління дає змогу журналістам місцевих ЗМІ збагачувати свій професійний досвід, розширювати кругозір, знайомлячись з діяльністю європейських медіа. Адже людина не може стояти на місці, тим паче журналіст, їй потрібно постійно розвиватися. І я рада, що є такі громадські організації як товариство “Україна–Польща–Німеччина”, які пропонують конкретні практичні проекти, а не статутні декларації.
– Програма візитів щороку розширюється, – продовжує пані Василюк, – торік ми возили журналістів до Польщі, цього року вже захопили Німеччину, а наступного року плануємо показати діяльність основних європейських інституцій у Брюсселі. Коли після таких поїздок між вінницькими та європейськими ЗМІ зав’язуються якісь контакти співпраці – значить ми робимо потрібну й корисну справу для обох сторін.
Делегацію склали головні редактори й провідні журналісти друкованих та електронних ЗМІ різних форм власності Вінниччини та Першого національного каналу України. У формі навчально-методичного семінару медійники мали змогу ознайомитися з роботою редакцій у польських містах Краків, Познань, Лодзь та Берліні.
Зокрема, польські колеги показали українцям, що таке громадське телебачення і як воно працює практично; ознайомили з роботою приватної радіостанції; представили відомих журналістів популярного часопису “Gazeta Wyborcza”. Також були організовані зустрічі із громадськими організаціями, які допомагають органам місцевого самоврядування Польщі здійснювати свої повноваження.
У Берліні, згідно з програмою перебування, вінничани змогли побути тільки один день. Але вони встигли відвідати офіс найпопулярнішого німецького каналу “Deutsche Welle” та здійснити екскурсійну прогулянку містом. Представники “Deutsche Welle” відповіли на всі запитання колег з України, намагаючись якомога повніше охарактеризувати діяльність каналу: від того, як проходить робочий день працівників, до ідейної концепції медіа-організації.
– Обмін досвідом – це завжди корисно в будь-якій діяльності. У цій поїздці багато важливого для себе взяли і газетники, і радійники, і телевізійники, – вважає директор Інформаційно-телевізійної агенції “ВІТА” Володимир Малінін. – Не щодня представникам регіональних ЗМІ випадає нагода побувати в серці всесвітньої медійної мережі “Deutsche Welle” і побачити, як творяться найрейтинговіші програми. Ми чітко фіксували, що є у них і нема у нас, і що можна запозичити. Конкретно для своєї компанії я почерпнув певні моменти в організації праці та співіснуванні виробничих підрозділів.
Під час поїздки вінницькі журналісти також взяли участь у фестивалі “Дні України”, який проходив у Сташовському повіті Сьвєнтокшиського воєводства. Захід був урочисто відкритий радником посла України у Польщі та керівництвом воєводства. Вінницьку офіційну делегацію представляли 1-й заступник губернатора Валерій Коровій, начальник Управління міжнародного співробітництва та євроінтеграції Владислав Мормітко та його заступник Володимир Мережко. В рамках фестивалю з великим успіхом відбулися концерти Вінницького народного ансамблю танцю “Барвінок”.
Також візитери взяли участь у симпозіумі на тему “Співпраця Вінниччини та Сташовського повіту”, на якому з промовою виступив голова Вінницького обласного осередку товариства “Україна–Польща–Німеччина”, керівник української делегації Олексій Гаврилов.
Мас-медійники залишилися задоволені поїздкою і відзначили, що почерпнутий досвід у польських та німецьких колег буде корисним для реалізації на Вінниччині.
– Вражень багато – всі не перекажеш. Як, власне, і не поясниш запах лип на алеї біля Брандербургських воріт, смак бізонячого м’яса у замку польського графа… Та напевно головне в цій поїздці – взаєморозуміння, – підкреслила прес-секретар Вінницького окружного адміністративного суду Оксана Пустовіт. – Здавалося б, організатори (товариство “Україна-Польща-Німеччина”) зібрали в один автобус представників трьох гілок влади – виконавчої, судової і ЗМІ, але жодного разу ніхто не згадав про це, бо всі об’єдналися в одну команду, незалежно від професій та посад. Всі однаково зрозуміли, що нам є до чого прагнути, є куди йти – в Європу. Так, там не ті закони, не ті традиції і навіть кухня не наша, національна, проте є цілий ряд незаперечних подібностей, що прив’язує нас, людей, один до одного. Ми не тільки поляків і німців побачили й зрозуміли краще – ми один одного зрозуміли. На тиждень вінницькі місцеві газети і телебачення у Польщі і Німеччині перестали бути конкурентами, суд нікого не судив, а облдержадміністрація не вказувала, що кому робити. Ми перестали бути самотніми навіть у Берліні, коли кожен окремо брав свій Бундестаг. Це так багато значить сьогодні…
По поверненні організатори заходу підбили підсумки поїздки та окреслили концепцію наступного візиту журналістів до Європи: ознайомитися з роботою європейських інституцій, які працюють на реалізацію ідеї об’єднаної Європи.