Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Закриття року святкування 50-річчя співпраці між Вінницькою областю та Сьвєнтокшиським воєводством

статус: реалізований, 20 листопада 2008

Закриття року святкування 50-річчя співпраці між Вінницькою областю та Сьвєнтокшиським воєводством

“Золото” міжнародної дружби

Цього року минає півстоліття тісного зв’язку та дружби землі Сьвєнтокшиської (Польща) та Вінницької області. А починалося все з …кухні! У 1958 році гурмани-ресторатори обох країн домовилися відкрити ресторани: під назвою “Кельце” у Вінниці та відповідно “Вінниця” у Кельцях. Ця, на той час, неординарна подія була скріплена першим офіційним листом між двома регіонами. І закрутилося… Взаємні візити влади, обмін молодіжними та дитячими делегаціями, економічна співпраця тощо. Але у сімдесятих, коли на карті світу з’являлися нові країни, змінювалися державні устрої, для сьвєнтокшисько-вінницького партнерства настав період завмирання. Він тривав аж до другої половини 90-х – тоді маршалковське управління Сьвєнтокшиського воєводства та Вінницька обласна державна адміністрація підписали нову угоду про співпрацю між регіонами. Відтак міжнародні стосунки почали інтенсифікуватися з новою силою.

З 2003 року налагодженню тісних українсько-польських контактів активно почала сприяти Вінницьке обласне відділення товариства “Україна–Польща”. За 5 років відділення організувало поїздки до Польщі понад 250 делегацій з Вінницької області, до складу яких входили представники органів місцевого самоврядування, освітяни і медики, мистецькі та спортивні колективи, активісти громадських організацій, представники ЗМІ. Під час візитів вінничани мали нагоду ознайомитися з роботою державних органів влади Республіки Польща та наочно побачити результати адміністративно-територіальної реформи, отримати практичний досвід роботи польських держслужбовців, а також ознайомитися з роботою медичних та освітніх закладів, громадських організацій, їх впливом на діяльність та розвиток громад. Відповідно ВОВТ “Україна–Польща” приймала на Вінниччині подібні польські делегації.

“Jeszcze Polska nie zginela…”

11-13 листопада з Вінниччини до Кельц відбуло три офіційних делегації (представники влади, журналісти та творчі колективи), аби взяти участь у закритті року відзначення 50-річчя співпраці. Поїздка представників вінницьких ЗМІ відбулася в рамках реалізації спільного проекту ВОВТ “Україна–Польща–Німеччина” та Головного управління внутрішньої політики, у справах ЗМІ та зв’язків з громадськістю ОДА “Побудова громадянського суспільства як чинник євроінтеграції України”. Це вже другий 15-тиособовий виїзд журналістів, – перший відбувся 12-15 березня цього року, коли Вінниччина та Сьвєнтокшиськ відкривали рік відзначення 50-річчя дружби. Тоді вінницькі медійники знайомилися із функціонуванням регіональних ЗМІ (електронних та друкованих) Сьвєнтокшиського воєводства. 11 листопада поляки відзначали найважливішу дату державного календаря – 90-річчя з дня здобуття незалежності Польщі. Того дня вінничани взяли участь в усіх заходах, що були приурочені святу у Кельцях. Розпочався день святковою месою у найстаровиннішому (ХІІ ст.) кафедральному костьолі міста, на яку зійшлося кількасот кельчан та гостей столиці воєводства. У вітальній промові ксьондза лейтмотивом звучало твердження, що родина, школа та церква є оплотом кожної держави, тому саме ці цінності мають домінувати у вихованні сучасної молоді.

Особливої урочистості дійству надавали вишикувані по периметру території костьолу загони різних організацій: пластуни, іменні військові полки та ветерани різних воєн. Усі зодягнені в однострої певного періоду історії, при зброї та з державними штандартами. Після двогодинної меси, офіційні колони та простий люд рушили до Площі незалежності. Там та на довколишніх вулицях, проїзд якими заздалегідь перекрили, зібралися тисячі людей. “Такого параду в Кельцях ще не бачили” – перемовлялися між собою місцеві мешканці. Біля пам’ятника “Четвірка легіону” квіти і вінки разом з усіма поклала і вінницька делегація. Завершилася урочиста частина рушничним залпом.

Два регіони – одне серце

Наступного дня у сеймику Сьвєнтокшиського воєводства відбулася урочиста сесія, присвячена 50-річчю дружби двох регіонів та закриття року відзначення цієї дати. Розпочалося засідання виконанням гімнів обох держав та переглядом короткого документального фільму про результати співпраці у 2008 році.

– Сьогодні ми перегортаємо півстолітню сторінку дружби з вінничанами і відкриваємо нову на наступні 50 років. Сподіваюся, вона буде не менш цікавою та плідною, як і попередня, – зазначив у вітальній промові голова сеймику Тадеуш Ковальчик. – За весь цей час ми переконалися, що вінничани – витребувані часом друзі і партнери.

Зі свого боку представники вінницької делегації подякували польським колегам за сприяння тому, що у Вінниці наступного року відкриється консульство Республіки Польща. Сторони констатували, що цей факт зміцнить польсько-українські контакти, полегшить процедури отримання віз та карти поляка. Також заступник голови Вінницької облдержадміністрації Любов Спірідонова подякувала керівництву Сьвєнтокшиського воєводства за допомогу під час серпневого паводку в південних районах нашої області. Тоді 70 дітей з підтоплених територій змогли перебути біду та відпочити у Польщі.

На сеймику було підписано два важливих для Сьвєнтокшиська і Вінниччини документи: декларацію про співпрацю регіонів на наступні 50 років та план спільних заходів на 2009 рік. Щоправда візування цих документів відбулося односторонньо – тільки польською владою, адже ні губернатор Олександр Домбровський, ні голова облради Григорій Заболотний, які б мали поставити свої підписи у деклараціях, не були присутні.

Маршалек Сьвєнтокшиського воєводства Адам Ярубас наголосив, що документ про співпрацю у 2009 році є для нього більш важливим, оскільки має більш прикладний характер: – Наступний рік ми хочемо почати з економічного проекту, – зазначив він, – запросити до нас вінницьких бізнесменів і організувати виставку-презентацію їхнього бізнесу для поляків. Також ми плануємо заснувати для вінницьких колег академію підприємництва, яка перш за все займатиметься вивченням юридичних норм ведення міжнародного бізнесу. Окрім цього ми запланували спільні конференції, ділові зустрічі тощо.

Зі свого боку губернатор Вінниччини запропонував у 2009 році підтримати ідею МГО “Україна–Польща–Німеччина” щодо проведення на Поділля міжнародного фестивалю польсько-української пісні, запросивши до участі в ньому не лише колективи двох кран, а й усього світу.

Насамкінець сторони обмінялися офіційними відзнаками та подарунками. Так від Вінницької ОДА та ОР були вручені почесні грамоти керівництву воєводства та вироби мистецтва подільських умільців. Окрім цього, Любов Спірідонова вручила голові сеймику Тадеушу Ковальчику, маршелеку Адаму Ярубасу та президенту м.Кельце Войцеху Любарські почесні нагороди Міністерства закордонних справ України – відзнаки “За особливий внесок в розвиток українсько-польської співпраці” ІІІ ступеня.

Господарі навзаєм були не менш ґречні: відзнаками “Приятель землі Сьвєнтокшиської” були відзначені: голова Вінницької ОДА О.Домбровський, голова обласної ради Г.Заболотний, 1-й заступник голови ОДА В.Коровій, заступник голови ОДА Л.Спірідонова, заступник начальника управління міжнародного співробітництва та євроінтеграції ОДА В.Мережко, заступник міського голови Вінниці А.Ворона, а також керівники Міжнародної громадської організації “Україна–Польща–Німеччина” – голова МГО С.Татусяк та голова Вінницького осередку МГО О.Гаврилов. Така відзнака ролі товариства не випадкова, адже саме Сергій Татусяк свого часу, перебуваючи на посаді заступника губернатора області, сприяв відновленню польсько вінницьких зв’язків.

Розуміння без кордонів

Не треба знати мову, щоб розуміти пісню чи танець – це довели польські глядачі, коли гучними оплесками стоячи вітали вінницьких митців сцени. Двогодинним концертом у міському будинку культури Кельц завершилося святкування півстолітньої дружби двох регіонів. Хореографічні композиції дитячого ансамблю “Мрія” викликали посмішку, оперні партії у виконанні Ірини Швець та Василя Короля – захоплення, а українські народні мотиви, даровані ансамблем “Поділля” розчулювали до сліз. Фінальний акорд у концерті поставили господарі, здивувавши глядачів феєричним лазерним шоу. Такі знаменні ювілеї, як 50-літній між Вінниччиною і Сьвєнтокшиськом, дозволяють підсумувати певний період життя та визначити орієнтири на майбутнє. Схоже, вінничани їх вже визначили – це міжнародна рівність і співпраця, це європейське господарювання, це добросусідська дружба. Вінниччина зробила крок у Європу, налагодивши дружні та ділові стосунки із сусідньою Республікою Польща. Адже не секрет, що ця країна є найактивнішим “адвокатом” України у Європейському Союзі. Ми поставили за мету не просто їздити один до одного на гостину з концертами чи екскурсійними програмами, а реалізовувати конкретні проекти.

Такий вже менталітет українця – не повірить, доки “не помацає”. Але навіть песимісти здають свої позиції після відвідин наших партнерів у Польщі – країні, де працюють задля загальнонаціонального добробуту, високих соціальних гарантій громадянам, де розвинена внутрішня інфраструктура. Ми прагнемо, щоб і у нас було не гірше, а тому мусимо їхати і вчитися кращому досвіду життя.


Місце проведення: м. Кельце, Польща
Термін: 10.11-13.11.2008


повернутися до списку