Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Офіційний візит Генерального консула Республіки Польща на Вінничину

статус: реалізований, 15 липня 2007

Офіційний візит Генерального консула Республіки Польща на Вінничину

Візит Генерального консула Республіки Польща в м.Києві Гжегоша Опалінські відбувся у супроводі двох депутатів польського парламенту Францішека Стефанюка і Петра Кшивіцкі та Ельжбети Смоларек - секретаря комісії Сейму у справах поляків, які проживають за кордоном.

Основною метою їх поїздки на Вінниччину було знайомство з усіма представниками польських організацій, які діють у Вінницькій області, з основними проблемами польської діаспори у Вінницькій області.

Першим етапом візиту стали зустрічі в м.Хмільник, де активно діє Хмільницька міська спілка поляків ім. В.Реймонта. Після цього Генеральний консул з делегацією відвідав Вінницю, де зустрівся з керівництвом міської та обласної рад, обласної державної адміністрації. Після зустрічі з представниками влади в концертному залі „Плеяда” відбувся концерт, на якому юні виконавці, танцювальні та хорові колективи з усієї області продемонстрували всю велич та багатство польської культури. Хотілося б, щоб такі концерти відбувалися якомога частіше, збагачуючи духовний світ як українців, так і представників національних меншин.

Так як основною метою візиту офіційної делегації було ознайомлення з умовами проживання та діяльністю польської діаспори у Вінницькій області, на базі Польського Дому ім.Томаша Марка Леонюка відбулась зустріч із гостями з сенату, представників майже всіх польських організацій, що діють на Вінниччині. Представники Бару, Хмільника, Жмеринки, Козятина, Вінниці серед іншого обговорювали і проблеми релігій. Для поляків дуже важливе питання розвитку релігії, пропаганди серед польської громади можливості відвідувати цілісну месу у костьолі на польській мові, піднімаючи тим самим як культурний рівень особистості, так і збагачуючи мовний потенціал. На жаль, не всі костьоли дають змогу прослухати своїм прихожанам всю месу на польській мові, через що втрачається мовний розвиток польського населення, страждає польська культура. Це є вельми болючим питанням для наших польських друзів.

Також виносилися питання взаємодії польської діаспори та громадських організацій з адміністративними органами влади. Роблячи загальний висновок з приводу цього питання, можна сказати, що ще не всі представники влади розуміють конституційні положення відносно національних меншин та важливість співпраці з нашими сусідами. Хоча, з іншої сторони, є і позитивні результати, а саме - сприяння обласної та міської влади міжнаціональним відносинам та всебічна їх підтримка польської діаспори.

Про яку діяльність може йти мова без належного фінансування? Це питання також було обговорено під час зустрічі депутатів польського парламенту та Генерального консула РП у м.Києві. Висновок: це питання буде розглядатися на сесії Польського Сейму. Результат очікується позитивний, Польща і надалі сприятиме розвитку діяльності діаспори на Вінниччині.

З заключним словом на зустрічі виступив Францішек Стефанюк, який подякував присутнім за відверту щиру розмову, за ту роботу, яку вони проводять для розвитку польської культури. Особливо приємно було бачити стільки молодих людей, які вивчають польську мову та своїми виступами розвивають польську культуру. Стефанюк запевнив у підтримці Польського Сейму діаспори і зазначив, що й надалі їх співпраця та співпраця з новим Генеральним Консулом буде відбуватись на найвищому рівні.

Увечері Генеральний консул разом з делегацією відвідав Вінницьке обласне відділення Товариства „Україна-Польща”, де ознайомився з роботою, яку проводить товариство, познайомився з членами правління. Делегатів вразило те, що за такий короткий період свого існування товариство досягло чималих результатів у своїй діяльності (три міжнародні конференції на тему місцевого самоврядування, сприяння у встановленні 74 побратимських контактів на рівні сіл, міст та районів, організації поїздок близько сотні делегацій до Республіки Польща представників органів місцевого самоврядування для обміну досвідом). І це не рахуючи танцювальних, вокально-інструментальних, фольклорних колективів, які завдяки старанням Голови Відділення Сергія Татусяка відвідали з концертами Республіку Польща. Заступник Голови ВОВТ „Україна-Польща” Микола Форманюк запевнив гостей, що основна робота ще попереду. Голова товариства, як і керівництво інших польських організацій, не збирається зупинятись на досягнутому.

На такій оптимістичній ноті завершився перший офіційний візит Генерального Консула РП у м.Києві і депутатів польського сейму до нашої області.

Наступного дня наші польські друзі вже у Києві зустрілись з народними депутатами України, членами Депутатського клубу “Парламент” та керівництвом міжнародної громадської організації “Україна-Польща-Німеччина”.

У дискусії брали участь депутат Верховної Ради України 5 скликання Григорій Калетнік та депутат ВРУ 3-4 скликань Олег Зарубінський. Керівництво громадської організації “Україна- Польща-Німеччина” було присутнє майже у повному складі: голова організації Сергій Татусяк (депутат ВРУ 4 скликання) та його заступник Едуард Хорн (Німеччина). Депутатський клуб “Парламент” був представлений в особі президента Клубу Миколи Байрака (депутата ВРУ 2 скликання) та генерального директора Михайла Чурути (депутата ВРУ 2 скликання).

У ході дискусії учасники зустрічі обговорили сучасну політичну ситуацію в Україні і поділилися власним баченням шляхів виходу з кризової ситуації, що склалася, користуючись також польським парламентським досвідом. Як члени комісії Сейму у справах поляків, які проживають за кордоном, депутати Стефанюк і Кшивіцкі підняли питання щодо діяльності польської громади в Україні і розповіли про стан справ із забезпеченням прав національних меншин у Польщі.

Окремою важливою темою розмови стало обговорення перспектив налагодження більш тісних дружніх стосунків між Україною і Польщею та парламентаріями обох держав шляхом народної дипломатії завдяки активізації роботи споріднених громадських організацій.


повернутися до списку