Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Святкування 75-річчя з дня утворення Вінницької області

статус: реалізований, 15 березня 2007

Відзначення 75-річчя з дня утворення Вінницької області вже вийшло за рамки обласного чи навіть державного масштабу.

Зокрема, відбулась презентація Вінницької області у Німеччині та Польщі. Усі заходи були приурочені 75-річчю утворення Вінницької області та презентації нового міжнародного товариства “Україна-Польща-Німеччина”, яке очолив наш земляк Сергій Татусяк. Саме завдяки особистим зв’язкам Сергія Пилиповича ще наприкінці минулого року було домовлено про виступи наших найкращих колективів та виконавців у Європі.
Вже потім за вирішення всіх організаційних питань взявся начальник обласного управління культури та туризму Анатолій Левицький, який разом з групою помічників бездоганно організував цю поїздку.

Презентація Вінниччини у Німеччині відбулась в місті Нойштрелітц. Це відносно невелике місто з населенням близько 25 тисяч мешканців, що розташоване в 100 кілометрах від Берліну. Довгий час це місто було столицею північного герцогства, про що нагадують середньовічні споруди, які у гарному стані дійшли до наших днів. А візитівкою сучасного Нойштрелітца став фестиваль Шлесгартенфестшпиле (фестиваль у замковому саду). Шість років тому групою активних людей на чолі з Лотарем Кемпфом на території колишнього палацу було збудовано невеличку сцену і амфітеатр на 2300 посадочних місць. Протягом усього літа тут відбуваються різноманітні вистави, концерти, опери, оперети, розважальні програми. У рік відбувається близько 40 вистав. Німці, з притаманним їм педантизмом, порахували, що за 6 років існування фестивалю його відвідали більше 200 000 глядачів, які приїздять сюди з усієї Німеччини. Ось вам і приклад того, як практично на порожньому місці можна збудувати гарну справу.
Культурний десант Вінниччини на німецькій землі був досить чисельним – понад 100 чоловік. Нашу область представляли Народний ансамбль танцю “Барвінок”, фольклорний ансамбль “Вишня” Вінницького державного аграрного університету, окремі виконавці та майстри народної творчості. Делегацію Вінницької області очолював голова обласної державної адміністрації Олександр Домбровський. У ході візиту відбулась низка зустрічей з представниками німецьких місцевих влад, бізнесу, культури та спорту. Під час офіційного прийому у бургомістра Нойштрелітца, на якому був присутній перший секретар посольства України у Німеччині, Олександр Домбровський вручив лист від міського голови міста Ладижина Валерія Коломєйцева з пропозицією встановити партнерські побратимські стосунки між двома містами. Бургомістр надзвичайно схвально сприйняв пропозицію свого українського колеги і пообіцяв, що найближчим часом дасть відповідь. Тому переконаний, що вже найближчим часом дружба між нашими державами буде розвиватись не лише в культурній, спортивній та економічній сферах, але й на рівні місцевого самоврядування. А це, як засвідчує досвід співпраці з сусідньою Польщею, є найбільш ефективним важелем розвитку подальшої співпраці в усіх галузях суспільного життя.
Що ж до самого концерту, то це було перше запрошення іноземного колективу за 6 років існування фестивалю. І навіть погода не змогла завадити нам показати своє мистецтво (концерт відбувався під відкритим небом). Близько тисячі білетів було викуплено на концерт колективів Вінницької області, що відбувався в рамках світового турне (саме так було написано на німецьких афішах). Спілкуючись перед початком концерту з глядачами, частина з яких була вихідцями з країн колишнього Союзу, був приємно вражений, коли одна літня жінка розповіла, що вони всією родиною приїхали за 500 кілометрів, аби побачити наш виступ. І протягом усієї півторагодинної програми разом з посиленням дощу, посилювались щирі оплески вдячної німецької публіки. По закінченню концерту організатори фестивалю Лотар Кемпф, Майк Целерман, Федір Поліщук пообіцяли, що обов’язково запросять нас наступного року і зроблять все для того, щоб вже ніяка негода не стала нам на заваді.

У братніх Кельцях все відбувалось дещо інакше. Нас там добре знають і сприймають як частинку власної історії, сьогодення та спільного майбутнього. У залі Келецького Центру Культури, який вміщує 800 глядачів, не було жодного вільного місця. І це при тому, що майже в цей самий час в Кельцах проходило ще 6 концертів та вистав. Цьому сприяла і надзвичайно хороша підготовка концерту і його реклама, якою займалась наша давня приятелька з Маршалковської управи Ева Капель-Шньовська. Про її професійність говорить навіть той факт, що, коли виникла потреба у ведучому концерту польською мовою, вона погодилась його вести, хоча до цього не мала жодного виступу на сцені. І блискуче справилась з незвичним завданням.
Публіка на наш концерт прийшла як на справжнє свято. Вже після першого танцювального номеру, в якому “Барвінок” виконав улюблений “Гопак”, глядачі, стоячи, оплесками проводжали наших дітей. А коли наші виконавці заспівали польську народну пісню про українського козака “Гей, Соколе”, всі присутні співали разом з ними. Концертна програма, яка повинна була тривати до двох годин, затягнулась на дві с половиною, адже ще довго надзвичайно привітна польська публіка викликала наші колективи на “біс”.
Привітати наших виконавців та зустрітись з офіційною делегацією прийшли голова обласної ради Сьвентокшиського воєводства Тадеуш Ковальчик, віце-маршалек Здзіслав Вржалка, парламентарії та депутати обласної ради. Офіційно було проголошено, що це був старт святкування 50-річчя підписання першого договору про дружбу та співпрацю між Вінницькою областю та Келецьким (нині Сьвєнтокшиським) воєводством, яке відзначатимемо наступного року. І вже тоді ми зможемо побачити спільні концерти кращих колективів наших регіонів та багато інших цікавих та корисних заходів. Головним підсумкам турне стало те, що ми змогли гідно представити європейській спільноті нашу культури, традиції, звичаї. Відтепер не лише Польща, а й Німеччина про нас знає і нас з нетерпінням чекає. Приємно, що гарні ініціативи, які запропонувало міжнародне товариство “Україна-Польща-Німеччина”, знайшли всебічне розуміння та підтримку як у керівництва нашої області, так і у закордонних партнерів.
Дружбі бути, так тримати!

(більше фото знайдете у фотогалереї)

повернутися до списку