статус: реалізований, 11 вересня 2012
16 серпня – це останній день в програмі проекту "Молодь в ролі солдатів в 67-му річницю подій".
Здається, з почуттям добре виконаного обов'язку і з не приховуваним задоволенням учасників, закінчувалися попередні проекти, які Сташівське староство реалізовувало за підтримки Національного Центру Культури. Попередні 4 завдання, у 2008 і 2009 роках стосувалися в рівній мірі бурхливої і цікавої історії обох народів: польського і українського, а саме періоду наполеонівських воєн, більшовицької революції і польсько-більшовицької війни 1920 року.
При поданні попередніх пропозицій, ми опиралися в т.ч. на щоденники: Аркадія Столипіна (сина прем'єра Петра Столипіна), що мають назву «Імператорство і вигнання», Станіслави Дескур (Коссецької) ,,І сталося диво (з передмовою сина ксьондза-кардинала Андрія Марії Дескура), Ганни Прушиньської (матері Ксавера Прушинського) „Між Бугом і Случчю», а також Дезидера Хлаповського (прадідуся в пятому поколінні Яна Марчіна Попєля – теперішнього власника Курзвенек) «Щоденники: наполеонівські війни 1807-1813 та війна 1830-1831). Привабливість всіх попередніх п'яти проектів, була у тому, що їх реалізація здійснювалася в автентичних місцях перебігу подій, описуваних в джерельних матеріалах. А особливою розвагою для молоді і вчителів, були зустрічі з нащадками авторів щоденників, тобто з: доктором Станіславом Дескуром – сином Станіслави Дескур (Коссецької), Марією Пуршиньською-Боні, внучкою Ганни Прушиньської і донькою Ксавера, Яном Марчіном Попєльом – правнуком в пятому поколіні генерала Дезидера Хаповського, чи з Софією Скожинською з роду Радзивілів - племінницею ксьондза Артура Радзивіла героя польсько-більшовицької війни і оборонної війни 1939 року.
Може тому учні часто повертаються до тих подій, що були кілька років тому, питаючи про подальші можливості участі в наступних проектах. На жаль, Положення програми Польсько-українського обміну молоддю Національного Центру Культури, ставить віковий бар'єр для учасників, до 18 років.
Але, є і інші можливості самореалізації, як, наприклад, створення, в Курозвенківському палаці, галереї воскових фігур, на зразок галереї мадам Тюссо в Лондоні, з фігурами героїв описаних в проектах, автентичних, неповторних, і що перш за все, тих, хто має впродовж кількох поколінь родинні зв'язки із Сташівською землею.
Підсумки цьогорічного проекту зроблено в залі засідань староства Сташівського повіту. Були слова визнання, спрямовані до: автора проекту, педагогів, що опікуються молоддю, як і працівників інтернату, що щорічно забезпечують логістичну підтримку для проекту. Проте, в цьому році особливі слова визнання були висловлені самим учням, українським, молдавським і польським, які особливо ретельно виконали свої завдання і вжились у свої ролі, як найкращі актори воєнних фільмів. То можна виразно побачити на зйомках і відчути атмосферу тих проектних днів.
Не можна обійти заслуг колекціонерів і любителів, коменданта шидлівських стрільців ст. інсп. Стрілецького Союзу Мар'яна Лєсака і Марчіна Франко з Сташова, які позичили свої мундири і зброю з періоду II світової війни. Без їх допомоги, точно, не вдалося б виконати завдання на такому рівні, як то зроблено.
Завершений проект, був одним з чотирьох ініціатив, які під час цьогорічних канікул реалізовує Сташівське староство в співробітництві з українськими партнерами. 4 серпня, також в співробітництві з Гмінним Центром Культури в Шидлові, подібно як у випадку з воєнним проектом, закінчено художній проект, що тривав два тижні. Взяли в нім участь митці не тільки з України, але також з: Молдавії, Румунії і Болгарії.
Не менш важливим цьогорічним завданням, з участю Сташівського староства, що триває від березня до кінця вересня ц.р., є проект під назвою «Вінниччина на Україні - регіон активних жінок», на яких отримано засоби з програми «Польська Допомога Розвитку» Міністерства Закордонних Справ Республіки Польща. У цьому випадку партнерство між місцевим управлінням та недержавним сектором: Сташгівським Повітом і Конецьким Товариством Підтримки Підприємництва та Вінницьким осередком Товариства «Україна-Польща-Німеччина», дало дуже добрі результати, створюючи конкретні перспективи на подальше багатолітнє співробітництво (чит. у щоквартальному журналі ,,Сташовський Повіт № 46 за квітень 2012, стор. 22-23, також в № 47за липень 2012, стор. 14-18).
У цьогорічній пропозиції повіту, є також дещо для меломанів. На запрошення Сташівського старости Андрія Крузеля, наприкінці серпня ц.р., приїде Хор «Поліські соколи» з Житомира, який виступить в суботу, 25 липня, під час святкування «Дня хліба», як також днем пізніше, в неділю, під час Обжинків Сташівського Повіту. Сердечно запрошуємо.