Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Курдський лідер заявив, що іде у відставку після невдалої спроби досягти незалежності від Іраку

01 листопада 2017
image upload directory uploads/foreign_media is not writable

Президент іракського регіону Курдистан заявив у неділю, що він має намір піти у відставку, через місяць після того, як він очолив референдум про незалежність від Іраку, який в свою чергу спровокував військову відповідь з боку іракського уряду.

Масуд Барзані, батько якого був лідером курдського руху в Іраку, обіцяв що референдум буде важливим кроком у столітній боротьбі за самоуправління.

Крім цього, він згадав ті завоювання курдів які дозволили їм здобути напівавтономний статус курдського регіону після десятиріч війни.

Свій намір піти у відставку М. Барзані засвідчив у листі до парламенту Курдистану у неділю.

Залишається незрозумілим, чи збирається М. Барзані взагалі відсторонитися від влади, чи його відставка обмежить його ж повноваження і відповідно перерозподілить повноваження між парламентом та премʼєр-міністром регіонального уряду Курдистану.

Старший помічник М. Барзані повідомив у твіттері що президент не буде висувати свою кандидатуру на президентських виборах які мали б відбутись в середу 1 листопада. Нагадаємо, що 1 листопада мали б також відбутись і парламентські вибори, але через вище зазначені обставини вони були відкладені на невизначений строк.

Варто відзначити також дії прихильників М. Барзані які у неділю штурмували регіональний парламент із гаслами «Барзані наш президент». Вони виступають також проти тих депутатів які критикують дії президента.

Аналітики кажуть що промова президента М. Барзані була неоднозначною. Адже у нього є можливість зберегти лідерство у Курдській демократичній партії вплив якої на політику Курдистану є вирішальним. Таким чином М. Барзані зможе суттєво впливати на парламент, судові органи та збройні сили.

М. Барзані був президентом Курдистану з 2005 р. Перебуваючи на посту президента він значно збільшив свої повноваження, розгромивши опозицію. Все це відбувалось на фоні загрози національній безпеці з боку терористичного угрупування Ісламська держава та падіння економіки внаслідок зниження цін на нафту.

Деякі курдські опозиційні політики та центральний уряд Іраку звинувачували М. Барзані у тому що головною метою референдуму який він оголосив було насправді зміцнення своєї позиції як президента регіону.

З іншого боку його прихильники вважають що М. Барзані є єдиним надійним кандидатом який може очолити курдів у їх боротьбі за самоуправління.

71-річний М. Барзані сказав у своїй промові що він і надалі служитиме курдам, так як їм служать солдати пешмерги – військового формування іракського курдистану.

Він сказав: «До мого президентства, під час нього і після президентства я все ще залишаюсь Масудом Барзані ‒ солдатом пешмергу»

Під час референдуму виборці, в переважній більшості, підтримали незалежність. Однак, центральний уряд Іраку, США, Іран, Туреччина та інші регіональні держави заявили що не визнають його.

Варто наголосити що М. Барзані виступав за проведення референдуму, всупереч опозиції яка висловлювала сумніви щодо доцільності його проведення.

Одразу ж після референдуму премʼєр-міністр Іраку наказав взяти під федеральний урядовий контроль всі пункти перетину кордону, аеропорти, нафтовидобувні підприємства. При цьому, Іран і Туреччина погрожували закрити кордон із територією Курдистану.

США підтримують дії федерального уряду Іраку які, зокрема, повʼязані із введенням військ на територію Курдистану. США підтримують введення федерального контролю над територією Курдистану. Також США закликають припинити військові дії з боку як федерального уряду Іраку так і з боку курдів, та розпочати переговори про перерозподіл фінансів та кордонів.

 

Джерело: Kurdish leader says he will step down in wake of failed bid for independence from Iraq   // The Washington Post. – 29.10.2017 

 

Огляд підготував: Гаврищук В. М.  0965012346  [email protected]

 

 

Коментарі

comments powered by Disqus
повернутися до списку