Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Віртуальна реальність VR (Virtual Reality) може поставити під загрозу здоров'я дітей

28 листопада 2017
image upload directory uploads/foreign_media is not writable

Вчені Лідсського університету виявили, що 20-хвилинна гра становить загрозу для зору та рівноваги гравцям віком від 8 до 12 років.

Дослідники попередили, що функція VR може стати небезпечою для користувачів, особливо для дітей. Вчені, в університеті Лідса, вважають, що подальше використання наборів VR може викликати проблеми із зором та рівновагою у молодих людей, якщо не буде внесено змін до пристроїв.

Увагу привертають великі компанії, включаючи Facebook та Google, котрі мають плани щодо значного розширення на місцях, окрім того, компанії апаратного забезпечення почали рекламувати пристрої, які додають мобільним телефонам функцію VR-перегляду.

Дослідження науковців із Лідсу, які працювали в тісному співробітництві з британськими VR компаніями, перше що повинно вплинути на VR пристрої спрямовані на широкий загал користувачів.

"У пристроях VR, віртуальний тривимірний світ відображається на 2D-екрані,  це робить навантаження на людську зорову систему", сказав Марк Мон-Вільямс, професор когнітивної психології в університеті Лідса. "У дорослих це може призвести до головного болю і болю в очах, а з дітьми довгострокові наслідки невідомі ".

У своєму дослідженні, науковці Лідсу, очолювані Фаєсалом Муштаком, експертом у дослідженні людської продуктивності, провели експеримент із 20 дітьми у віці від 8 до 12 років, коли вони грали протягом 20 хвилин гру, яка включала занурення в світ віртуальної реальності. Діти обстежувались після гри.

Дослідники виявили, що жодна дитина не зазнала серйозного погіршення свого зору. Однак у двох випадках їх стерео гострота - здатність виявляти відмінності у відстані - була порушена, в той час в однієї дитини виявили "різке погіршення" рівноваги відразу ж після закінчення гри VR. Ці ефекти були недовгими, проте вони були помітні, хоча діти грали досить короткий проміжок часу у VR.

"Це дослідження представляє собою одну з перших спроб, присвячених впливу використання VR на зір та рівновагу в просторі", - сказав Муштак. "Встановлення науково-доказової бази щодо безпечного використання є важливим, якщо ми хочемо забезпечити, отримання усіх захоплюючих можливостей, які може запропонувати VR".

Неможливість вирішення цих проблем може призвести до фізіологічної шкоди дітям, що, в свою чергу, може обмежити використання пристроїв VR. Очікується, що VR буде домінуючою силою в галузі вітчизняних та промислових технологій протягом найближчих десятиліть, оскільки інженери та вчені передбачають майбутнє, в якому люди будуть взаємодіяти через пристрої, які пропонують тривимірну реальність.

На сьогодні сотні компаній виробляють VR ігри та додатки. Кінематографісти досліджують потенціал віртуальної реальності для документальних фільмів та анімації, а Facebook і YouTube перейшли на відеоролики з оглядом в 360 градусів. Комп'ютерні ігри, такі як Call of Duty, тепер користуються все більшою популярністю гравцями, які повністю занурюються в гру, одягаючи VR-гарнітуру, а не граючи на приставці чи комп'ютері.

Використання VR також значно поширюється у вищих навчальних закладах. Студенти стоматологи в Лідсі навчаються оглядати зуби, яза допомогою VR-гарнітури. Подібним чином студенти-медики можуть вивчати пухлини та рани.

"Ви можете одягнути VR гарнітуру та взяти участь у велосипедних перегонах - прогулянкові велосипеди, оснащені пристроями, які вимірюють зусилля, які ви вкладаєте", - сказав Мон-Вільямс. "Ви можете тренуватися як для тенісу, так і для гольфу. І далі в майбутньому, ми можемо сподіватися замінити комп'ютерні термінали на гарнітури VR. Клавіатура та миша стануть речами минулого, і ми зможемо збирати слова в речення, простими рухами, як головний герой Тома Круза у фільмі "Особлива думка", котрий проводить маніпуляції на екрані за допомогою рухів руками.

Але швидке розширення цієї сфери сьогодні, не повинно базуватися на створенні все більш швидких комп'ютерів і кращих екранів, особливо коли мова йде про використання пристроїв для дітей. Він додав: "Тут потрібно розуміти, як діти взаємодіють з віртуальним світом: як вони зосереджені на об'єктах і як вони відчувають дистанції в цьому світі. Важливим моментом є те, що ми повинні вирішити ці проблеми зараз, розробляючи пристрої VR, щоб вони не викликали проблем із зором та просторовою орієнтацією.

"Найцікавіше, що віртуальна реальність полягає в тому, що вас більше не стримує ньютонівська механіка. Ви створюєте свій власний світ, але маєте потенціал для створення неприродних взаємодій. Існує декілька досить простих рішень проблем, які ми виявили. Тим не менш, величезні зміни ще чекають попереду. Ми хочемо бути певними, що воно правильно впроваджується з самого початку, і, чесно кажучи, так само й індустрія VR, яка дуже серйозно ставиться до цього виду дослідження".

 

Джерело: Robin McKie Virtual reality headsets could put children’s health at risk // The Guardian. 24 07 17  

 

Огляд підготував: Роман Войцехівський

Коментарі

comments powered by Disqus
повернутися до списку