Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Чому Північна Корея знищує свій ядерний полігон

28 травня 2018
image upload directory uploads/foreign_media is not writable

Цього року Північна Корея почне розбирати свій ядерний полігон, на яких будуть присутні іноземні журналісти. Але що потрібно для того, щоб країна справді «денуклеалізувалася»?

В горах на північному сході Північної Кореї розташовується ядерна випробувальна станція Пхеньяну - комплекс Punggye-ri.

Він був використаний для шести ядерних випробувань з 2006 року, але Північна Корея повідомляє, що "технічні заходи" для її демонтажу будуть проведені з 23 по 25 травня.

Північна Корея заявила, що прагне до денуклеалізації, але загрожує вийти з майбутніх переговорів з президентом США Дональдом Трампом, у незгоді щодо того, як це може статися.

На перший погляд, заява Пхеньяна про закриття тестового полігону, як видається, є першим кроком до порозуміння.

Але це не означає, на думку Північної Кореї, що ядерна програма досягла достатнього прогресу, і повне тестування більше не потрібне. Програма ядерної зброї Північної Кореї також далеко виходить за межі існування одного місцеперебування.

Атомна установка Punggye-ri - це спеціальний тестовий полігон для ядерної зброї Північної Кореї, в якій система тунелів прокопана в районі гори Мантап. Підозрюють, що частково ці тунелі уже обвалилися.

Пхеньян каже, що запросивши іноземних спостерігачів - південнокорейських та міжнародних журналістів – та побачивши зруйновані тунелі та вилучення спостережних об'єктів, вони продемонструють свою роботу «прозоро».

Але не зовсім зрозуміло, що запрошені експерти це також засіб, необхідний для належної оцінки прогресу.

Запрошення Організації з Договору про цілковиту заборону ядерних випробувань (ЦБМВО) дозволить підтвердити, що випробувальний полігон більше не здатний проводити ядерні випробування.

Організація, група з моніторингу, що підтримує ООН, яка має на меті заборону ядерних випробувань у всьому світі, підтримує мережу датчиків для забезпечення того, що жоден з них не буде проводити.

Експерти зможуть дати технічне висновок щодо повноти руйнування тестового полігону.

Аналітики очікують крах існуючих випробувальних тунелів на Punggye-ri та вилучення засобів моніторингу.

Після церемонії супутникові знімки будуть використовуватися урядами та незалежними експертами для моніторингу діяльності, нових будівель та обладнання, що може означати, що Північна Корея планує відновити випробування.

Супутникові знімки можуть не допомогти, якщо Північна Корея таємно відкриє нове місцеперебування ядерних випробувань. Вона має багато інших гір, які можуть бути використані.

Але якщо це буде так, він не зможе приховати будь-які нові підземні випробування, оскільки будуть виявлені спричинені сейсмічні тремтіння.

Закриття полігону буде лише першим кроком до повної денуклеаризації.

Вона також має ряд можливостей, що дозволяє виробляти високозбагачений уран і плутоній - ті, що при розщеплені необхідні для ядерної зброї.

Серед них є декілька уранових мін, а також центрифуги, ядерні реактори та об'єкти переробки на його головному ядерному об'єкті - ядерний комплекс «Йонбьон».

Крім того, він має засоби доставки для зброї - міжконтинентального балістичного ракетного комплексу.

Однак на початку цього року відбулася відлига у відносинах на Корейському півострові, коли Північна Корея оголосила про припинення всіх ракетних і ядерних випробувань.

Прихильність Пхеньяну до «ядерної зброї», ймовірно, відрізнятиметься від давньої вимоги Вашингтона «всеосяжного, контролюючого та незворотного» ядерного роззброєння (CVID).

Проте навіть якщо цього не буде достатньо, існують прецеденти, які можуть допомогти зменшити нестабільність.

У 1994 році, за погодженням Рамкової конвенції, Північна Корея припинила свою ядерну програму замість важкого мазуту та двох легких водних ядерних реакторів.

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), яке здійснює нагляд за використанням ядерних технологій, успішно провело перевірки, щоб переконатись, що Північна Корея не відводить ядерний матеріал для виробництва зброї.

Перевірки на ядерному комплексі «Йонбьонь» були визначальною частиною Рамкової конвенції, і була збудована башта для охолодження ядерного реактора, використовуваного для виробництва плутонію.

Проте це не було незворотним, і в 2002 році, після розпаду угоди, Пхеньян оголосив про реактивацію Йонбьонь. Припущення про те, що він створив ядерну зброю для «самооборони» розповсюджувалося у 2005 році.

Будь-яка майбутня угода про заборону ядерної зброї вимагатиме надзвичайної кількості інспекторів.

Знищення випробувального полігону Punggye-ri триватиме декілька тижнів, проте перевірка демонтажу інфраструктури ядерної зброї Північної Кореї займе багато років.

Існує багато способів, за допомогою яких процес може йти не так, як потрібно.

Всебічне, перевірене та незворотне ядерне роззброєння вимагає постійного моніторингу будь-яких ядерних об'єктів, що залишилися.

Інспектори повинні мати доступ до оголошених об'єктів, і їм потрібно буде стежити за підпільними місцями.

Навіть тоді, мало шансів відмовитися від експертизи - як технічної, так і наукової -, що ж Північна Корея придбала за останні десятиліття.

Фізична інфраструктура не повинна залишитися, оскільки основні знання збережуться.

Без постійного нав'язливого моніторингу міжнародними інспекторами Північна Корея може відновити свою програму ядерної зброї протягом декількох років.

 

 

Джерело: http://www.bbc.com/news/world-asia-44168320

 

Огляд підготувала: Олена Загоруй

Коментарі

comments powered by Disqus
повернутися до списку