Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Завершився перший етап прес-туру проекту «Європейці Вінниччини»

10 жовтня 2016

 

Вінницький обласний осередок МГО «Україна-Польща-Німеччина» завершує реалізацію історико-туристичного проекту «Європейці Вінниччини». Мета проекту: популяризація відомостей про відомих діячів Європи, які народилися або проживали на території Вінницької області. Голова ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов розповів, що наразі вже відомі імена 50-ти європейців Вінниччини, історичні відомості про яких увійдуть до інформаційного буклету. Окрім 4-тисячного накладу двомовних інформаційних буклетів, ще буде видано карти з позначками місць, де жили 100 відомих європейців Вінниччини. Щоб обрати найбільш достойних, експертна група проекту працювала не один місяць.

Вибрати було складно. Тим більше, що ми включили до відомих європейців також людей, які проживали в Росії чи в Америці, але діяльність яких мала дуже сильний вплив на Європу. Було багато кандидатур та безліч дискусій. Ми старалися обирати об’єктивно, – зазначив О.Гаврилов.

Щоб поширити інформацію про те, які відомі постаті народилися, проживали чи творили на Вінниччині, реалізатори проекту організували прес-тур для представників ЗМІ області. Протягом двох днів, 6-7 жовтня, журналісти відвідували не тільки місця, де проживали відомі вінничани, а й архітектурні пам’ятки області.

Першим пунктом мандрівки став Липовецький район, а саме село Нова Прилука. Тут колись народився американський біохімік, лауреат Нобелівської премії з фізіології та медицини Зельман Ваксман. Саме Ваксману медицина завдячує винайденню антибіотика для лікування туберкульозу. Окрім місць, пов’язаних із Ваксманом, серед туристичних об’єктів в Новій Прилуці можна відвідати садибу кінця ХІХ століття в стилі класицизм.

Після Нової Прилуки журналісти відвідали Стару Прилуку, де розташувався палац Сергія Мерінга, сина одного з найбільш популярних київських лікарів Фрідріха Мерінга. Цей необарочний архітектурний витвір належить руці академіка архітектури Карла Маєвського. Він перебудував Маріїнський палац в Києві, а в Старій Прилуці побудував його точну копію. І архітектор, і батько власника палацу, який приїздив погостювати до сина, потрапили до числа відомих європейців Вінниччини.

Наступним місцем прес-туру стало село Махнівка Козятинського району. Адже тут близько місяця тому знайшли могилу відомого польсько-українського композитора, автора пісні «Гей соколи!» Тимка Падури.

Далі журналісти завітали в місце, де творив відомий композитор Ференц Ліст: це – село Воронівці Хмільницького району. До тамтешнього маєтку Ф.Ліста запрошувала гостювати місцева знатна дама Кароліна Відельнштейн, з якою у піаніста був любовний роман. Зараз в селі є пам’ятник Ференцу Лісту, також його іменем названа одна з вулиць населеного пункту.

Цікаво, що в селі Курилівка Хмільницького району народився ще один відомий композитор – 3-й Прем’єр-міністр Республіки Польща Ігнацій Падеревський. У місцевій школі функціонує музей відомого музиканта, в який і завітали медійники Вінниччини.

А в райцентрі Хмільник є свої цікаві туристичні об’єкти: костел Пресвятої Трійці, збудований ще в 1603 році та палац Ксідо. Господар палацу, офіцер Констянтин Ксідо, чоловік Катерини Левашової, яка походила зі знатного роду, вирішив побудувати в Хмільнику споруду, яка б одночасно нагадувала і палац, і замок.

Із Хмільника журналісти поїхали в село Уладівка Літинський району, де колись був палац представника знатного роду, польського вченого, письменника Яна Потоцького. На жаль, сам палац до наших днів не зберігся, однак біля місцевої школи встановили пам’ятний знак як нагадування, що в селі жив відомий європеєць.

До маршруту прес-туру також потрапило село Іванів Калинівського району, але завдяки архітектурним спорудам, а не іменам відомих європейців. Медійники побували в палаці Яна Холоневського. Свого часу на цьому місті був оборонний замок, який потім був перебудований у розкішний палац в стилі класицизму з елементами необароко. Зараз в садибі розташувався дитячий інтернат. А от місцевий костел Пресвятої Трійці вже роками пустує. Храм належить католицькій церкві, але прихожан в селі немає. Місцева сільська рада хоче взятися за реставрацію споруди, однак не має на це права, доки католицька церква не передасть храм на баланс села. Тим часом архітектурна пам’ятка руйнується.

Другий день прес-туру розпочався в селищі Браїлів Жмеринського району, де жила російська меценатка Надія фон Мекк. До сотні європейців Вінниччини потрапили лише 12 жінок, серед них і пані Мекк, адже вона через свою велику любов до музики підтримувала всесвітньо відомих композиторів Клода Дебюсі та Петра Чайковського. Обидва музиканти певний час жили в садибі фон Мекк в Браїлові, тож також потрапили до числа відомих європейців Вінниччини. Зараз в палаці функціонує технікум та музей Чайковського і фон Мекк.

У Браїлові учасники проекту також відвідали жіночий Троїцький монастир, в минулому парафіяльний костел. Свого часу стіни храму розписував відомий художник австрійського походження Йоахім Прагтль, інформація про якого також міститиметься в буклеті «Європейці Вінниччини». Відвідали журналісти також найвищу споруду Браїлова – римо-католицький парафіяльний костел Пресвятої Трійці. Храм побудований в стилі ампір на місці колишнього браїлівського замку.

Перебуваючи в Жмеринському районі медійники не змогли оминути увагою пам’ятку, якої з дня на день може не стати. Це – залишки костелу Вознесіння в селі Межирів, що був збудований в стилі пізнього бароко в 1794 році. Зараз від споруди залишився лише скелет, даху давно немає, проте на фасаді збереглася ліпнина.

До 50-ти відомих європейців Вінниччини потрапив італійський архітектор Генріх Іттар, який в першій половині ХІХ століття спроектував палац Вітославських в Чернятині на Жмеринщині. Цю неоготичну споруду також відвідали журналісти. Зараз в будівлі розташувався аграрний технікум.

Наступним пунктом подорожі стало місто Бар, яке зібрало навколо себе чимало відомих європейців. Першим ділом журналісти відвідали залишки мурованої фортеці. Цю могутню споруду, яка була другою за величиною фортецею на Поділлі, спроектував відомий французький військовий інженер Гійом де Боплан на замовлення засновниці міста Бар Бони Сфорци. Обидві постаті потрапили до півсотні відомих європейців Вінниччини.

Не оминули учасники прес-туру й інші туристичні об’єкти Бару: неоготичний костел Святої Анни 1811 року, барочну церкву успіння Пресвятої Богородиці 1757 року, яка розташувалася у сусідстві з костелом, та католицький монастир сестер-бенедиктинок початку 18 століття.

Із Бару журналісти поїхали в село Митки Барського району заради палацу адмірала Чіхачова кінця ХІХ століття, який місцеві жителі називають замком. Зараз в будівлі знаходиться місцева школа. Адміністрація закладу підтримує споруду в належному стані.

А от садиба в селі Вищеольчедаїв Мурованокуриловецього району, яку також відвідали учасники проекту, в стані руйнації. Споруду було зведено в середині ХІХ століття власником місцевого цукрового заводу М.Коганом. Пам’ятка архітектури цінна тим, що в ній збереглися унікальні інтер’єри кімнат, одні з найкращих на Вінниччині.  Ще п’ять років тому в будівлі був дитсадок, але через невелику пожежу дошкільний навчальний заклад переселили, а будинок цукрозаводчика почав розвалюватися.

Останнім пунктом дводенного прес-туру став палац в Мурованих Курилівцях, який називають «подільським Версалем». Садибний будинок був побудований в стилі класицизму в 1805 році графом Станіславом Комаром. Навколо величної будівлі, зведеної на підмурках замку, відомий ірландський майстер садово-паркового мистецтва Діонісій Міклер впорядкував парк, який зберігся досі. Ім’я Міклера також потрапило до 50-ти відомих європейців Вінниччини. Оскільки зараз в садибі розташувався мурованокуриловецький санаторний інтернат, то і будівля, і сад доглянуті.

В Мурованокуриловецькому районі завершився перший етап прес-туру проекту «Європейці Вінниччини». Через два тижні журналісти вирушать місцями, де жили та творили відомий польський літератор-гуманіст Тіт Щеньовський, польсько-український історик Антоній Роллє, українсько-польський архітектор Владислав Городецький, російський полководець Олександр Суворов, класик російської літератури Олександр Пушкін та інші. Також медійники відвідають домініканський монастир в Шаргороді, костел-мавзолей Потоцьких в селі Печера, палац М.Щербатової та інші туристичні об’єкти області.


повернутися до списку