Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Вінничани вирушили в «Таємничі подорожі з Яном Потоцьким»

27 липня 2015

26 серпня розпочалася реалізація міжнародного проекту обміну молоддю «Таємничі подорожі з Яном Потоцьким в 200-ту річницю його смерті». Проект присвячено вивченню історії життя та впливу на розвиток культури Польщі й України Яна «Непомуцена» Потоцького – відомого польського письменника, наукового діяча, історика й археолога, автора багатьох наукових робіт, переважно французькою мовою.

Життя Потоцького нерозривно пов′язане з Вінниччиною: він народився в селі Пиків Вінницького повіту Брацлавського воєводства (сучасний Пиків Калинівського району) в 1761 році, а помер в 1815 році в селі Уладівка сучасного Літинського району. І хоча з 7-річного віку Ян Потоцький залишив батьківщину – навчався в Лозанні та Женеві, а потім об′їздив практично всю Європу, Кавказ та Середземноморський регіон – у 1788 році він повернувся до Польщі, де став депутатом Сейму, відкрив власну друкарню та присвятив себе науковій роботі. На жаль, у 1815 році, внаслідок різного роду життєвих проблем, перебуваючи в стані важкої депресії та меланхолії, Ян Потоцький покінчив життя самогубством, застрелившись у маєтку в Уладівці.

Зважаючи на величезний науковий вклад Яна Потоцького, з нагоди 200-річчя з дня його смерті в Польщі 2015 рік оголошено роком його пам′яті. Відтак, проводиться низка різних історичних та наукових заходів.

Тому не дивно, що саме цю тему було обрано головною в проекті молодіжних обмінів між Україною та Польщею, який було підготовлено до реалізації в 2015 році. Ініціаторами проекту з польської сторони стали гмінний центр культури в Шидлові, Староство повітове у Сташуві, а українськими партнерами виступили Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини» та Вінницький осередок  Міжнародного Товариства «Україна-Польща-Німеччина». Спільно вони підготували проект, який було подано на конкурс Національного центру культури в Варшаві.

Проект передбачає проведення обміну молоддю віком 12-18 років з Вінницької області та Сташувського повіту, який триватиме з 26 липня по 6 серпня 2015 року. В рамках обміну заплановано низку візитів до місць, історично пов’язаних з життям Яна Потоцького в Польщі: Шидлув, Сташув, Ланьцут тощо, проведення археологічних, природничих досліджень та малювання картин на теми, пов’язані з життям Яна Потоцького. Але головне – вивчення спільних рис історії і культури України та Польщі.

Склад делегації з Вінниччини формувався, зважаючи на тему проекту. Зокрема, до 4-особової групи дітей увійшли представники Уладівки, де загинув Ян Потоцький, Іванова, де жив його кращий друг – граф Холоневський. Крім того, групу доповнили переможці музичного конкурсу «Парасолька» та молоді художники з м. Вінниці, які презентуватимуть українську культуру, а також діти переселенців зі сходу України.

Програму візиту наситили різноманітними заходами. Так, фактично щодня відбуватимуться виїзди та екскурсії на цікаві об’єкти, презентації та зустрічі,  безпосереднє спілкування однолітків з України та Польщі. Українські та польські діти підготували низку презентацій, пов’язаних з життям та культурним спадком Яна Потоцького.

Крилатий вислів стверджує: нація, яка не пам′ятає свого минулого, не має майбутнього. Тож такі проекти дозволяють мешканцям України і Польщі зрозуміти, що в нашій історії багато спільного, подібного, а тому і майбутнє наших країн – також спільне: у єдиній європейській родині.

 

 

 


повернутися до списку