Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Енергоефективність – запорука розвитку громад

08 липня 2014

Сонячні колектори в неврологічному госпіталі Директор неврологічного госпіталю презентує систему опалення на

альтернативній сонячній енергії Котельня з газомасляними котлами Колектори для обміну теплом між системою опалення та сонячним колектором На зміні в котельні госпіталю, який налічує 800 ліжок та 700 працівників – лише 1 працівник Фото на згадку біля поля сонячних колекторів Презентацію гміни Моравіца проводить вуйт гміни Маріан Бурас Про енергоощадне освітлення розповідає викладач семінару Томаш Мазур Лекція про законодавчі вимоги Європейського союзу щодо економічної ефективності Під час кави паузи семінару Українська делегація з польським викладачем Томашем Мазуром Презентація теми «Управління енергією» освітлення палацу в Жешові за допомогою металогалогенових ламп світломузикальний фонтан – справжня окраса Жешова Виступ ансамблю «Чар-Зілля» Українські артисти та вдячні польські глядачі Українські артисти та вдячні польські глядачі Освітлення костелу в Бжезінах Кільцевий перехід в Жешові Пандус для людей з обмеженими можливостями на кільцевому переході Презентація семінару «Світлові джерела» Енергоощадні технології, що використовуються в освітленні Площі

Ринок в Жешові – Перекладає український координатор проекту Андрій Кавунець Веселковий міст в Жешові сяє всіма кольорами Сонячні колектори як один з елементів енергоефективної енергетичної

системи обігріву басейну «Корал» в Моравіці Вуличні світильники на світло діодах потужністю всього лише 28 ват

дають яскраве освітлення в Моравіці. Незабаром аналогічні з’являться і в 
Баланівці. Від світлодіодних ліхтарів світло як вдень, а електроенергії

використовується вдесятеро менше Презентація семінару «Створення стратегії розвитку гміни

Моравіца з залученням громадськості» Презентація семінару «Створення стратегії розвитку гміни

Моравіца з залученням громадськості» Виступає Маріан Бурас, вуйт гміни Моравіца з презентацією рішень по

управлінню відходами та описом екологічних проектів гміни – Учасники семінару Делегація Баланівки в перерві між семінарами Представник кампанії К.П.Лед презентує фон арі на світло діодах, які

вже встановлюються в Моравіці Світильник для спортивних майданчиків. Світло від світильника в 100

ват відповідає звичайній ртутній лампі в 1 кіловат

 

З 27 червня по 4 липня делегація від Вінниччини перебувала в Польщі з метою вивчення практичного досвіду застосування енергоощадних технологій в різних сферах життя та можливостей їх впровадження в Україні. До складу делегації увійшли представник Баланівської сільської ради, Бершадського районного управління електромереж та товариства «Україна-Польща-Німеччина».

Візит відбувся в рамках проекту «Сучасне ощадне освітлення – крок до покращення вигляду села Баланівка на Україні», що співфінансується в рамках програми Польського співробітництва розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща. 

Нагадаємо, що проектом передбачено цикл навчань та семінарів по впровадженню енергоефективних технологій та встановлення сучасного вуличного освітлення в селі Баланівка, а саме – 16 вуличних та 20 паркових світильників на світлових діодах та 20 святкових ілюмінацій для прикрашення села. Загальний кошторис проекту складає близько 1 млн. 50 тис. грн., з яких 934 тис. грн. – дотація Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Протягом візиту учасники змогли отримати не тільки теоретичні знання, а й вивчити на практиці різні приклади застосування енергоощадних теплових та освітлювальних технологій в різних громадах. Під час теоретичної частини було детально вивчено різні схеми та технології сучасного вуличного освітлення, різні типи світильників та схеми їх управління, було також презентовано і різні варіанти світильників, що виробляються на даний момент в Польщі. Слід зазначити, що встановлення світильників на світло діодах, незважаючи на високу вартість, має великі перспективи, адже споживання ними електричної енергії при збереженні всіх показників освітлення одразу зменшується в 10 раз, а довговічність складає до 50 - 100 тисяч годин, що відповідає в середньому 12-25 рокам служби. З наведених прикладів різних інсталяцій таких світильників випливає, що термін окупності їх може становити від 2 до 5 років. 

Як теорія виглядає на практиці, учасники змогли побачити і в різних селах Гміни Моравіца, а також і на прикладі міста Жешов, в якому модернізація освітлення центральної площі на світильники LED була визнана кращою в Польщі. А Кільцевий перехід і Тіньовий міст, в освітленні яких також використовуються світло діоди, мають не тільки високі економічні показники, а й винятковий художній вигляд. Крім ознайомлення рішень по застосуванню освітлення світло діодами, учасники переглянули і енергоефективну методи, запроваджені і на інших об’єктах – зокрема, сонячні колектори та теплові насоси. Так, сонячні колектори, встановлені в психоневрологічному госпіталі, дозволяють в залежності від пори року забезпечити від 20 аж до 60% всієї енергії, яку необхідно витрати на опалення, побутові потреби та харчоблок. Якщо врахувати, що фактично це «дармове» тепло Сонця, то стає зрозумілим чому сонячні колектори так широко встановлюють в Польщі, причому не тільки на великих підприємствах і установах, а й на приватних будинках.

Під час візиту змогли учасники проекту і обговорити всі деталі подальшої реалізації – адже буквально за кілька днів має бути оголошений тендер на закупівлю освітлювального обладнання, яке в подальшому буде встановлено в Баланівці.

Знайшовся час і на культурну програму – адже учасники візиту – члени колективу «Чар-Зілля» під час свята в Моравіці представили танцювально-пісенну артистичну програму, яка розпочиналась з патріотичного танцю з державними прапорами України. Український фольклор був тепло сприйнятий польськими побратимами, а бурні овації супроводжували всі виступи колективу.

Ось таким – насиченим і цікавим – був навчальний візит української делегації з Баланівки та Вінниччини до гміни Моравіца. Учасники отримали багато знань, які в подальшому сприятимуть впровадженню нових, енергоощадних рішень в українські реалії, а отже – стануть додатковим кроком до посилення енергетичної незалежності країни.

 

повернутися до списку