Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Проведення міжнародної науково-практичної конференції «Реформування місцевого самоврядування у відповідності до Європейської Хартії місцевого самоврядування».

статус: реалізований, 22 серпня 2009

22 серпня у м. Вінниця відбулася Міжнародна науково-практична конференція на тему «Реформування місцевого самоврядування у відповідності до Європейської хартії місцевого самоврядування»
 

Урочисті святкування з нагоди 18-річчя з дня здобуття незалежності Української держави у Вінниці розпочалися 22 серпня з Міжнародної науково-практичної конференції «Реформування місцевого самоврядування України у відповідності до Європейської хартії місцевого самоврядування».

Захід зібрав близько півтисячі учасників з усіх куточків України, а також країн Європи (Польщі, Німеччини, Великобританії та Франції).
Серед почесних гостей – перший Президент України Леонід Кравчук, голова правління пенсійного фонду Європарламенту, член Асоціації колишніх європарламентарів Річард Балфе, маршалек Сьвєнтокшиського воєводства Адам Ярубас, директор Німецької державної асоціації альтернативної енергетики Максиміліан фон Корфф.

Цей неординарний для Вінниці захід організували Міжнародне Товариство «Україна-Польща-Німеччина», Вінницька обласна державна адміністрація, Національна академія державного управління при Президентові України і Депутатський клуб «Парламент».

Партнерами виступили: Інститут трансформації суспільства, Фонд сприяння місцевому самоврядуванню України, Інститут стратегічної політики, Східноєвропейський інститут розвитку, Українська асоціація місцевих та регіональних влад, Благодійний фонд «Схід-Захід разом».

Конференцію, яка відбувалася у приміщенні Вінницької обласної філармонії, відкрив голова МГО «Україна-Польща-Німеччина» Сергій Татусяк. Він привітав гостей із різних регіонів України та зарубіжжя на подільській землі та побажав ефективної роботи учасникам. Також С.Татусяк передав вітання присутнім від віце-президента Європарламенту Марека Сівця, який висловив підтримку організаторам конференції у їхньому прагненні – прискорити реформування системи місцевого самоуправління в Україні.

У своєму вступному слові Сергій Татусяк пояснив, чим мотивувалося Товариство, організовуючи міжнародний захід на дану тематику в регіоні:
– Суспільно-політичний досвід українського народу довів, що починати законодавчі зміни з ініціатив центральної влади – заздалегідь програшна справа. Господарі високих кабінетів не зацікавлені віддавати громаді владу – інструмент наживи, акумулювання ресурсів та утримання власного бізнесу. Відтак хай би які лозунги звучали з їхніх вуст, – вони так і залишаться порожніми деклараціями. Втім, вихід є. Слід починати з низів – з громади. Якщо кожен з нас усвідомить необхідність у змінах та докладе зусиль, аби це усвідомлення переросло у пріоритетну потребу суспільства, – півсправи зроблено, – зазначив голова.

Леоніду Макаровичу Кравчуку цього дня у Вінниці було адресовано найбільше вдячних слів, – подоляни дякували першому Президентові за те, що у 1991 році він був творцем суверенної України. Л.Кравчук навзаєм подякував за запрошення на конференцію на тему місцевого самоврядування, підкресливши, що, на його переконання, «Україна вже дозріла до адміністративної реформи».
– Влада має бути сильною скрізь: і в центрі, і в регіонах. В регіонах – особливо, бо місцева влада чує пульс народу і відповідає за життя людини. Бо місцева влада там, де корінь нації, – наголосив 1-й Президент. – Тому на сьогоднішній конференції, де присутні представники усіх рівнів самоврядування, ми маємо право у своїй резолюції не просити владу прискорити відповідні зміни, а вимагати від неї цього!

Почесний гість із Великобританії, голова правління пенсійного фонду Європарламенту, член Асоціації колишніх європарламентарів Річард Балфе підтримав думку українського екс-президента про те, що громада зобов’язана ставити перед центральною владою вимоги в рамках вітчизняного законодавства, які стосуються її життєустрою. «Центральна влада будь-якої країни охоча давати вказівки, але не охоча давати кошти», – зазначив лорд Балфе. Також він зупинився на основних положеннях Європейської хартії місцевого самоврядування, які, на його думку, є особливо важливі для сучасної України і мають нею виконуватися.

Голова Вінницької облдержадміністрації (яка виступила співорганізатором конференції) Олександр Домбровський закцетував увагу на теперішній виборчій системі в Україні, яка, за його словами, «не може згармонізувати дві владні консистенції – президентську і парламентську гілки влади»:
– Нинішня виборча система в Україні – закрита, темна, політично корумпована і зовсім відірвана від відповідальності депутатів, тому її необхідно терміново змінювати, – зазначив О. Домбровський.

Вінницький міський голова Володимир Гройсман у своєму виступі приділив увагу проблемі диспропорції делегованих державою повноважень органам самоврядування і водночас їхнє обмеження у фінансових ресурсах. Мер Вінниці запропонував учасникам конференції, окрім формулювання резолюції до органів влади України та європейських інституцій, напрацювати пакет пропозицій, які мають увійти до майбутніх законопроектів адміністративної реформи.

Після основних виступів учасників конференції розпочалися секційні засідання з трьох основних тем:
1: Ефективне місцеве самоврядування – заможна громада.
2: Державна влада та місцеве самоврядування – партнери, а не конкуренти.
3: Влада та громадськість – співпраця заради майбутнього.
Участь у кожній секції взяли близько 50 учасників. Кожна секція обговорювала свою проблематику та напрацьовувала пропозиції до загальної резолюції конференції, яка буде направлена керівництву держави та різноманітним європейським інституціям.

По завершенні конференції учасники й гості взяли участь у святкових заходах з нагоди Дня незалежності України. Зокрема відвідали виставку світлиць народних майстрів, де головною родзинкою став 8-метровий рушник, вишитий майстринями Вінниччини.

Організатори: Міжнародне Товариство «Україна-Польща-Німеччина», Національна академія державного управління при Президентові України, Вінницька обласна державна адміністрація, Депутатський клуб «Парламент».

Партнери: Інститут трансформації суспільства, Фонд сприяння місцевому самоврядуванню України, Інститут стратегічної політики, Східно-європейський інститут розвитку, ресторан польської кухні «Опалкова хата».

РЕЗОЛЮЦІЯ  
Міжнародної науково-практичної конференції
«Реформування місцевого самоврядування в Україні у відповідності до Європейської хартії місцевого самоврядування»

м. Вінниця, 22 серпня 2009 року

Учасники Міжнародної конференції, організованої МГО «Україна-Польща-Німеччина», Національною академією державного управління при Президентові України, Вінницькою обласною державною адміністрацією та депутатським клубом «Парламент», обговоривши проблеми реформування місцевого самоврядування в Україні відповідно до сучасних вимог і європейських стандартів місцевого самоврядування, констатують таке.

-    Система місцевого самоврядування в Україні не відповідає в повному обсязі основним положенням Європейської хартії місцевого самоврядування. Всупереч положенням Європейської хартії місцевого самоврядування не забезпечується право вітчизняних самоврядно-управлінських структур на власні адекватні фінансові ресурси, якими вони могли б вільно розпоряджатися в межах своїх повноважень. Не налагоджено бюджетних відносин між центральними органами державної влади та регіональними і місцевими самоврядними інституціями, не здійснено децентралізації влади, не забезпечено конкурентоспроможності територіальних громад. Населення до управління суспільними справами, як правило, не залучається.

-    Адміністративно-територіальна організація влади в Україні, що майже не змінилася з радянських часів, породжує гострі конфлікти між органами місцевого самоврядування та державними адміністраціями, не забезпечує фінансової та ресурсної бази для самоврядування територіальних громад. Внаслідок цього стримується соціально-економічний розвиток населених пунктів і погіршуються умови для надання якісних публічних послуг мешканцям громад.

-     Не здійснено реформи податкової системи в Україні. Не створено механізму прямого розщеплення основних податків і закріплення за громадами відповідного відсотка (мінімум 50 відсотків).

-    Не виправдала себе існуюча система виборів до органів місцевого самоврядування за партійними списками. В багатьох регіонах гостро бракує професійних кадрів для роботи в самоврядно-управлінському секторі. Не забезпечується належна відкритість та прозорість дій місцевих держадміністрацій, самоврядних структур, що часто призводить до гострих публічних конфліктів між місцевою владою та членами відповідних громад.

-    Критична маса правових, економічних та організаційно-кадрових проблем, яка нагромадилась у системі місцевого самоврядування, перетворюється на реальну загрозу соціально-політичній стабільності в суспільстві, негативно впливає на розв’язання гострих господарських і фінансових проблем, породжених світовою економічною кризою.

Учасники Міжнародної науково-практичної конференції вважають, що за сьогоднішніх обставин у сфері державного управління і місцевого самоврядування доцільно вдатися до таких дій:
1.    Надіслати Президентові України, Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України від імені учасників Міжнародної науково-практичної конференції публічне звернення, в якому запропонувати їм вжити невідкладних заходів, аби «переформатувати» адміністративно-територіальну організацію влади в Україні з метою приведення вітчизняної системи місцевого самоврядування у відповідність до базових положень Європейської хартії місцевого самоврядування.

2.    Організаторам Міжнародної науково-практичної конференції від імені її учасників надіслати лист-звернення до Парламентської асамблеї Ради Європи, привернувши увагу парламентарів Європи до прагнення територіальних громад України практично реалізувати базові положення Європейської хартії місцевого самоврядування.

3.    За підсумками Міжнародної конференції доручити її організаторам сформулювати науково-прикладні пропозиції щодо реформування адміністративно-територіального устрою України, реформи місцевого самоврядування та регіональної політики і надіслати їх керівництву держави, а також Асоціації міст України для забезпечення організаційної підтримки (лобіювання).

4.    Організувати підготовку і випуск спеціального збірника, до якого включити головні доповіді, наукові повідомлення учасників та Резолюцію Міжнародної науково-практичної конференції.

5.    Звернутись до Національної академії державного управління при Президентові України з пропозицією забезпечити наукове обгрунтування та разом із Асоціацією міст України прискорити розробку та прийняття Статутів територіальних громад, інших локальних нормативних актів, які посилюють спроможність територіальних громад.

Прийнято на підсумковому засіданні
Міжнародною науково-практичною конференцією

фотогалерея тут


повернутися до списку