Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Тадж-Махал "ризикує бути приватизованим" під новою схемою прийняття спадщини

01 травня 2018

Активісти захисту спадщини звинувачують індійський уряд у спробі приватизувати такі історичні реліквії, як Тадж-Махал, після того, як він розпочав суперечливу схему, яка дозволила компаніям "приймати" десятки пам'ятників.

Опозиційні політики звинувачують прем'єр-міністра уряду Нарендри Моді у видачі "оренди" пам'ятників за планом "Прийняти спадщину", в результаті якого 95 історичних об'єктів будуть перейняті приватними організаціями.

Міністерство туризму Індії в суботу оголосило п'ятирічний контракт вартістю 250 мільйонів рупій (3,7 мільйонів доларів) з конгломератом Dalmia Bharat для знакового червоного форту XVII століття в Делі та іншого форту в південному штаті Андхра-Прадеш.

Інші пам'ятники в списку включають Тадж-Махал, за котрий конкурують за два конгломерати, та споруджений у ХІІ столітті Делі-дель-Кутуб-Мінар, що входить до списку ЮНЕСКО.

Червоний форт - побудований імператором Моголів Шах Джаханом в 1639 році, а також він знаходиться у списку ЮНЕСКО - варто сказати, що це місце де прем'єр-міністр Індії виголошує щорічну промову на день незалежності.

Уряд стверджує, що контракти, надані за цією програмою, будуть охоплювати лише розробку, експлуатацію та обслуговування зручностей навколо Червоного форту.

Dalmia Bharat буде дозволено розміщувати рекламу, встановити ціни на квитки та заробляти гроші за рахунок продажів під державним наглядом.

Всі доходи повинні йти на удосконалення пам'ятника, на думку урядових чиновників, які наполягають на тому, що компаніям не дозволено отримувати прибуток від схеми.

Критики зазначали, що аукціони були віртуальною приватизацією реліквій. Партія опозиційного блоку закрила програму і закликала більше державних коштів використовувати на управління туристичними об’єктами.

Делійський історик і активіст з спадщини Рана Саффі заявив, що залишається незрозумілим, яким чином корпоративне управління цих сайтів буде контролюватися.

"Немає ясності щодо того, скільки грошові корпорації витратять на об'єкти, але вони, безумовно, збиратимуть більше коштів за квитки, ніж сума контракту", - сказав він.

Багато пам'ятників у списку є з епохи мусульманських правителів, і їх історія стала джерелом суперечки для деяких правих індуських націоналістів, у тому числі з правління Моді Bharatiya Janata Party (BJP).

Вони стверджують наприклад, що Тадж-Махал був побудований на індуїстському храмі.

"Ми не впевнені, які історичні джерела будуть використовувати в аудіовізуальних посібниках. Це залишається проблемою ", - сказав Саффі.

 

 

Джерело: Taj Mahal 'at risk of being privatised' under new heritage adoption scheme // The Guardian. – 30 April 2018   

 

Огляд підготувала: Раїса Голюк

Коментарі

comments powered by Disqus
повернутися до списку