Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Уряд США знищує програму моніторингу парникових газів

13 травня 2018
image upload directory uploads/foreign_media is not writable

Білий дім скасував програму НАСА з моніторингу парникових газів та глобального потепління. Вчені попередили про цей крок. Космічне агентство США підтвердило в четвер доповідь наукового журналу Science. Так звана система моніторингу вуглецю (CMS) на суму в десять мільйонів доларів (8,36 мільйона євро) на рік простежувала шкідливі викиди вуглекислого газу і метану і контролювала їх вміст в атмосфері. Також створювалися моделі високої роздільної здатності потоків вуглекислого газу.

Президент США Дональд Трамп мовчазно це санкціонував. Це рішення є останнім у серії нападок на кліматичну науку. NASA згадав про причину виключення програми з метою жорсткої економії та "більш термінових пріоритетів у науковому бюджеті".

Журнал цитує прес-секретаря NASA Стіва Коула, згідно з яким в момент виступу CMS, відповідаючи на інформагентство AFP, Коул сказав, що Трамп запропонував скасування в минулому році - ще чотири наукові місії НАС також були в процесі. Проте для цих чотирьох місій Конгрес після багатьох обговорень втрутився і вклав їх в бюджет.

"Серйозна помилка"

У травні минулого року Трамп заявив, що відмовиться від міжнародної угоди про зміну клімату в Парижі, що була прийнята у 2015 році. Як виправдання, він сказав, що цей договір коштує Сполученим Штатам робочі місця. Проте офіційний вихід не можливий до кінця 2020 року.

Як відомо, Паризька угода - це угода в рамках Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (UNFCCC) щодо регулювання заходів зі зменшення викидів діоксиду вуглецю з 2020 року. Текст угоди було погоджено на 21-й Конференції учасників UNFCCC в Парижі та прийнято консенсусом 12 грудня 2015. Голова конференції Лоран Фабіус, міністр іноземних справ Франції, зазначив, що цей «амбітний і збалансований» план був «історичною поворотною точкою» у меті зменшення темпів глобального потепління. Угода вступила в силу 4 листопада 2016 року. Паризька кліматична угода передбачає, що зобов’язання зі скорочення шкідливих викидів в атмосферу беруть на себе всі держави, незалежно від ступеня їхнього економічного розвитку.

Зазначимо, що Україна підписала Угоду 22 квітня 2016 року у Нью-Йорку, а парламент ратифікував її 14 липня 2016 року. Президент України Петро Порошенко підписав закон «Про ратифікацію Паризької угоди» 1 серпня 2016-го. Із жовтня того ж року до неї приєдналися Канада, Болівія, Непал, Європейський Союз і низка країн ЄС. На той момент угоду ратифікували 72 країни, на які припадає понад 56% викидів парникових газів на планеті.

Келлі Сімс Галлагер, директор Центру міжнародної екологічної та ресурсної політики в Університеті Тафтса в Бостоні, критикував припинення КМС як "серйозну помилку". Трамп ослаблює кліматичні науки США та запобігає надійним даним про зміни в викидах парникових газів. Моніторинг кліматичних цілей за Паризькою угодою про зміни клімату знаходиться під загрозою.

Проте прес-секретар NASA Коул заявив по електронній пошті, що NASA може контролювати парниковий ефект, незважаючи на закінчення терміну дії програми CMS. Нова програма під назвою Gedi буде відкрита пізніше в цьому році на Міжнародній космічній станції (МКС).

 

Джерело: US-Regierung streicht Programm zur Überwachung von Treibhausgasen // Süddeutsche Zeitung. –   12 Mai 2018 

 

Огляд підготувала: Світлана Омельчук

Коментарі

comments powered by Disqus
повернутися до списку