Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

ЄС втрачає позиції на Західних Балканах

03 червня 2018
image upload directory uploads/foreign_media is not writable

Незважаючи на всі труднощі, ЄС не завжди може утримати країни Західних Балкан. В іншому випадку інші заповнюють розрив між Хорватією та Грецією.

Політичний успіх не вимірюється лише результатами. Політика може також діяти з надією, тому що будь-яка надія може бути потужним імпульсом, сильним стимулом. Але коли надія є порожньою і розчарованою, вона перетворюється на розчарування, розпач і гнів. Цим зараз схвильовані глави держав та урядів Європейського Союзу, які знову висловлюють надію на членство в ЄС шести західнобалканських країнах на саміті в Софії. Вони покладають на те, що вони вже давно бул притягнкті до цього зобов’язання.

Сподівання на балканські держави ще з 2003 року. У той час у Салоніках їм було сказано, що їхнє «майбутнє лежить в Європейському Союзі». Звичайно, в той час ЄС був ще єдиним, сильним та екстенсивним. 15 років та 13 приєднань, речі починають виглядати по-різному. Проте альтернативи належному врядування немає для того, щоб зберігати надію, навіть якщо це непросто для ЄС чи країн-кандидатів.

Розширення ЄС на Балканах має продовжуватися, незважаючи на всі труднощі

Політичні, економічні та соціальні проблеми в країнах-кандидатах Сербії, Чорногорії, Македонії, Албанії, Косово і Боснії-Герцеговині правильно названі в кожній доповіді Європейської комісії, а також в підсумковій декларації саміту Софії: Демократична система часто є неадекватною та нестабільною. Корупція та організована злочинність є просторою. Етнічні, релігійні і національні конфлікти загрожують миру. Ніхто при здоровому глузді не хоче включити це в ЄС.

Настільки ж очевидні проблеми з боку Брюссельського Союзу: Brexit використовує всі свої повноваження. Конфлікт цінностей між західними та східноєвропейськими членами підриває єдність. І немає єдиної позиції щодо питання майбутнього розширення, але існує серйозна боротьба на всіх рівнях. Європейська комісія навіть обіцяє Сербії та Чорногорії конкретну дату вступу - 2025 р.. Однак у багатьох державах-членах скептицизм зростає. Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що реформа існуючого ЄС набагато важливіша, ніж прийняття нових членів.

Але Макрон помиляється, коли він обертає дві проблеми реформи та розширення ЄС, говорячи про вибір «або-або». Цей факт спокушає відкласти процес розширення, який розпочався ще в Салоніках. Це не потребує набагато більшого, ніж продовження теорії ілюзіоністів, яка часто звинувачується, в якій країни-кандидати діють так, якби вони реформують, і Комісія ЄС діє так, наче вони в це вірять.

Зрештою, ЄС є далеко не єдиною силою, присутньою на Балканах. Росія, Туреччина та Китай все більше відзначаються, отримують доступ до ринків, інвестують в інфраструктуру та розширюють свій політичний вплив.

Тому розширення ЄС на Балкани не є пактом про милість, а геополітичною необхідністю, якщо ЄС серйозно ставиться до своєї вимоги до мирного об'єднання континенту. В якості альтернативи тому, що чорна діра між Хорватією та Грецією, що загрожує у найгіршому випадку, виникає під впливом різних зовнішніх сил і під загрозою внутрішнього розкладу для постійної нестабільності. Були б можливими нові війни, ймовірно, нові потоки біженців.

Цей загрозливий альтернативний сценарій не означає, що ЄС, таким чином, повинен закрити свої очі на численні проблеми шести країн-кандидатів та прискорити вступ з геополітичними знижками. Відповідність критеріям має важливе значення як для Союзу, так і для кандидатів, оскільки вони формувалися під тиском процесу вступу до стабільних держав.

Це вимагає часу, зважаючи на вихідну точку, і в цей час ЄС зобов'язаний утримувати країн-кандидатів належним чином. Щедрість потрібна, але більш важливим є довіра. Проте, здебільшого порожніми фразами надії, як у Софії, ЄС втрачає свою привабливість. Це створює ризик у процесі вступу, щоб використати важелі, які знищують конфлікт, зміцнюють демократичні інститути та створюють процвітання на шляху членства в ЄС.

 

Джерело: http://www.sueddeutsche.de/politik/erweiterungsstrategie-eu-verliert-am-westbalkan-an-boden-1.3983825

 

Огляд підготувала: Світлана Омельчук

Коментарі

comments powered by Disqus
повернутися до списку