Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Товариство сприяє появі на теренах Вінниччини меморіалу Маньковському

18 квітня 2018

1-го червня 2018 року виповнюється 100 років від дня смерті мецената Емерика Кароля Маньковського, народженого в селі Борівка Чернівецького району Вінницької області. Цього дня у селі планується встановлення меморіальної дошки шляхтичу.

В офісі Міжнародного товариства «Україна-Польща-Німеччина» 17 квітня року відбулося робоче засідання з цього питання, оскільки наша організація всіляко підтримує ідею увіковічення на Вінниччині відомих польських історичних постатей. Учасниками зустрічі були голова Товариства Сергій Татусяк, головний редактор журналу «Вінницький край», письменник Вадим Вітковський, голова Вінницького обласного відділення МГО «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов, заступниця голови Світлана Пустовіт,  голова ГО «Освітній Простір» Людмила Юрчук.

Співрозмовники обговорили підготовку відкриття меморіальної таблиці в с.Борівці 1-го червня. На це дозвіл дала Борівська сільська рада. Проект пам’ятної дошки виготовив скульптор Микола Крижанівський. Її повішають на фасаді сільського будинку культури – єдиного вцілілого з тих часів приміщення Емерика Маньковського. Також під час заходу буде презентовано видання IV тому історії Борівки «Любов на всі часи» Вадима Вітковського. До участі у події запрошено борівчан, представників польських громад, обласної і районної влади, Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Польща в Україні, Генерального консула республіки Польща у Вінниці, представників польських і українських ЗМІ. Висловили готовність також побувати у Борівці представники родини Маньковських, які проживають у Варшаві.

Учасники робочої групи наголосили, що згадана подія сприятиме культурно-історичному руху Вінниччини, її зближенню з Європою, зокрема, Польщею.

Довідково: народжений 4 листопада 1826 року, Емерик Маньковський був співтворцем цукрової промисловості на Поділлі, організатором високоефективного сільського господарства, благодійником і меценатом, чоловіком Теклі Маньковської (1830-1914) – засновниці фабрики художньої вишивки у с.Клембівці Ямпільського повіту Подільської губернії. Емерик Маньковський був активним учасником польського повстання 1863 року проти Росії, налагодив і випускав у с.Борівці, на своєму механічному заводі зброю для повстанців. Як делегат від Ямпільського повіту засідав у Подільському губернському дворянському комітеті поліпшення побуту поміщицьких селян, був людиною енергійною і працелюбною, користувався пошаною у подільських землевласників як авторитет у сільському господарстві. Помер 1 червня 1918 року в с.Чернівцях Ямпільського повіту (нині Чернівецький район) і похований там, у родинній каплиці-усипальниці.


повернутися до списку