Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Місцеві ініціативи, – тема нового тренінгу від Фонду Фрідріха Еберта

23 липня 2018

 

Протягом трьох днів, 18-20 липня, у Вінниці відбувся тренінг «Соціальний розвиток через місцеві ініціативи» за підтримки Фонду Фрідріха Еберта. Мета заходу – навчитися лобіювати громадські ініціативи та шукати ресурси для їх реалізації через механізми участі громадян у прийнятті рішень органами влади. Організатори навчання: громадські організації «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини», «Інститут розвитку демократії та регіональних ініціатив» та Вінницький обласний осередок Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина». Учасниками заходу стали 30 осіб з різних регіонів України. Серед них – члени профспілкових організацій, представники органів місцевого самоврядування, юристи, викладачі та інші.

Програму тренінгу відкрила проектна менеджерка Юлія Кулакова. Вона наголосила, що діалог влади з громадою – не забаганка, а відповідність демократичним засадам розвитку суспільства.

– Перший рівень взаємодії влади та громадськості, коли влада просто інформує, що вона робить. Як правило, на такому рівні виникає найбільше суспільної напруги, тому що громада не отримує повної інформації. Наступний рівень – це інформаційний зв'язок, коли влада хоче отримати фітбек від громадськості. Третій рівень – це діалог з громадянами. Це той рівень, до якого потрібно прагнути, коли влада дослухається до громадськості, – зазначила Кулакова.

Основне питання, на якому зупинилася Юлія, було механізми фандрайзингу – процеси залучення грошових коштів, а також інших ресурсів для реалізації ідей, заходів чи проектів.

Одним із шляхів досягнення результату у фандрайзинговій діяльності, є лобіювання своїх інтересів, наголосив тренер, голова ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов. Він підкреслив, що процес лобі розуміється суто в правовому полі, жодних корупційних й інших незаконних складових, організація, яка діє прозоро, не може собі дозволити.

– Залежно від характеру буває внутрішнє, опосередковане і безпосереднє лобіювання. Внутрішнє – це коли лобіст знаходиться всередині структури і лобіює якесь рішення. Це якраз-таки «сіре» або незаконне лобіювання. Безпосереднє лобіювання більше стосується бізнесу або великих корпорацій, які наймають лобіста. Опосередковане – це лобіювання шляхом мобілізації громадської думки, – прокоментував О.Гаврилов.

Тему «Механізми участі громадськості в прийнятті рішень органами влади» розкрив голова ГО «Право» Віталій Дорох. Він детально зупинився на процедурах проведення громадської та антикорупційної експертиз. Механізми здійснення цих експертиз учасники апробували одразу під час практичних завдань.

– На цих механізмах потрібно більше сконцентруватися, тому що вони дуже складні. Наприклад, громадськими слуханнями сьогодні вже нікого не здивуєш. Так само громадяни освоюють сьогодні механізм електронних петицій. Але громадська експертиза та антикорупційна громадська експертиза – це одиночні випадки. Але вони в поєднанні з іншими механізмами, які закладені, наприклад, в законі про регуляторну політику, можуть бути вкрай ефективними, – зауважив В.Дорох.

Про волонтерство як інструмент реалізації громадських ініціатив говорила гостя з Польщі, очільниця ГО «Фундація братня Дружба» Івона Романяк. Спікерка зауважила, що її організація допомагає дітям, пенсіонерам та іншим вразливим категоріям населення не лише в Польщі, а й в Україні.

– Коли в Україні розпочалася війна, ми багато завозили на фронт медичних засобів: ліків, бинтів, обладнання тощо. Але під час спілкування з хлопцями ми зрозуміли, що тактично неготові надати допомоги пораненим. Вони не знають, як це зробити. Ми організували такі навчання для бійців з першої лінії фронту в Польщі. Зробили це через знайомих знайомих, тому що кожен когось знає із зони АТО, – розповіла про свій внесок у суспільну діяльність Івона Романяк.

Під кінець тренінгу очільник ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини» Андрій Кавунець зупинився на важливих моментах процесу отримання грантів. Він вважає, що для всіх учасників процесу стартовою складовою має бути наявність стратегії розвитку.

– Перш ніж перейти до напрацювання проектів, потрібно напрацювати стратегію розвитку громади. Для цього потрібно дізнатися думку населення з приводу того, які проблемні питання існують. Це дозволить вам мати певний набір проблематики, яка є актуальною для вашої території. Повірте, ні один фонд не буде давати кошти на те, що абсолютно нецікаве для мешканців цільової території, – підкреслив А. Кавунець.  

По завершенні навчання учасники поділилися враженнями та планами про те, де вони застосовуватимуть отримані знання. Із собою вони повезли сертифікати про відвідування тренінгу «Соціальний розвиток через місцеві ініціативи» Фонду Фрідріха Еберта.

– Я планую в майбутньому організувати свою громадську організацію. Можливо, ми будемо надавати безоплатну правову допомогу, консультувати громадян. Тренінги в цьому були дуже корисними. Дуже класні юридичні лайфхаки були подані з приводу написання звернень до органів влади, складання заяв тощо, – підсумувала юристка з Рівного Олена Рубель.

– Тепер я краще розбираюся в складних поняттях, розмежувала для себе певні стереотипи, дізналася про механізми участі громадськості в прийнятті рішень органами влади, як отримати грант на реалізацію хороших ідей і, найголовніше – отримала задоволення від знайомства з гарними людьми! – сказала журналістка з Гайсина Лілія Шевчук.

Міжнародна громадська організація «Україна-Польща-Німеччина» дякує Фонду Фрідріха Еберта за новий цікавий тренінг і за співпрацю загалом. Сподіваємося на майбутнє результативне співробітництво!


повернутися до списку