Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Особливості процедури обрання депутатів Сейму і Сенату РП, механізм представлення національних меншин у парламенті Польщі

01 листопада 2012

Відповідно до прийнятої у 1997 році Конституції, Польща є парламентсько-президентською республікою. Виборче право громадян Республіки Польща щодо обрання національного парламенту регламентується низкою законодавчих актів, зокрема Конституцією Республіки Польща від 2 квітня 1997 року, законами «Про вибори до Сейму і Сенату РП» від 12 квітня 2001 року, «Про політичні партії» від 27 червня 1997 року та інші.

Конституція Республіки Польща проголошує, що вибори до Сейму та Сенату РП є загальними, рівними, прямими і відбуваються шляхом таємного голосування. Вибори до вищої та нижньої палати парламенту відбуваються одночасно. Територіально країна поділена на 41 виборчий округ до Сейму і 40 виборчих округів до Сенату.

Закон РП «Про вибори до Сейму і Сенату РП» статтями розділів ІІ та ІІІ регламентує, окремо для Сейму і Сенату, особливості процедури підготовки до виборів, формування списків кандидатів у депутати, способу голосування, підрахунку та оголошення їх результатів, інше.

Закон передбачає, що вибори до Сейму РП відбуваються за пропорційною системою. Але партійні багатомандатні списки носять регіональний, а не загальнонаціональний характер. Крім того, списки відкриті: кожний виборець не тільки підтримує політичну партію, але й має можливість віддати свій голос за конкретного кандидата, внесеного до списку, тим самим збільшуючи його шанси на отримання мандата.

До Сейму в кожному окрузі обирається від кількох до кількох десятків депутатів. Партії та виборчі блоки реєструють свої списки кандидатів в окружних комісіях, зібравши перед тим по 5000 підписів під кожним окружним списком. Якщо по 5000 підписів зібрано в 21 і більше округів, то реєстрація списків у решті округів відбувається автоматично. Черговість прізвищ у списках визначають самі партії чи виборчі блоки. Виборці можуть голосувати лише за один окружний виборчий список і лише за одного кандидата в цьому списку. Потім виборчі комісії підраховують (за пропорційним принципом) кількість депутатських мандатів, які в результаті голосування припадають на кожен виборчий список.

Окружні Виборчі Комісії (ОВК), на підставі протоколів з виборчих дільниць, зводять результати голосування в межах округу по кожному списку окремо та відповідні протоколи надсилають до Державної Виборчої Комісії (ДВК).

ДВК сумує результати виборів по округах за списками та визначає переможців, а також списки Комітетів які братимуть участь у поділі мандатів по виборчих округах. До Сейму проходять кандидати лише тих виборчих списків, котрі у масштабі всієї країни подолали 5-ти відсотковий поріг для партій і 8-ти відсотковий поріг для виборчих блоків.

Отримавши повідомлення про кількість призначених для округу депутатських місць у Сеймі, ОВК розподіляють мандати за «методом Д'Ондта» між списками переможців в окрузі. Призначення мандатів кандидатам у списках визначається їх черговістю за кількістю набраних голосів.

До Сенату в кожному окрузі обирається від 2 до 4 сенаторів за мажоритарною системою. Кожен виборчий штаб мусить зібрати не менше 3000 підписів виборців. Виборці мають право одночасно обирати визначену кількість кандидатів для конкретного округу. В бюлетені не можна відмітити більше прізвищ, ніж кількість сенаторів, яка обирається в даному окрузі. До Сенату потрапляють кандидати, які набрали більшу кількість голосів. Жодних виборчих бар’єрів у цьому випадку не передбачено.

У Республіці Польща відсутні окремі правові акти, що регламентують забезпечення представництва національних меншин у парламенті. Представники національних та етнічних меншин під час формування виборних органів влади керуються загальними положеннями виборчого законодавства, яке передбачає можливість ведення виборчої процедури з врахуванням їх потреб стосовно делегування представників до парламенту.

Правовою гарантією участі в політичному житті країни представників національних меншин є Конституція Республіки Польща, яка визнає, що всі громадяни РП є рівними перед законом і не можуть піддаватися дискримінації у політичному, громадському та економічному житті з будь-яких причин.

Крім того, Конституція РП чітко визначає, що громадянство Польщі набувається людиною від батьків, які є громадянами РП та не посилається на їх національну приналежність.

Таким чином, положення Основного Закону закріплює право громадян Польщі бути обраним до Сейму і Сенату РП, яким на день виборів виповнилось, відповідно, 21 та 30 років без врахування їх національної приналежності.

Наступними рівнем правового регулювання обрання представників національних меншин до парламенту є Закон РП «Про вибори до Сейму і Сенату РП».

Нормативний акт передбачає, що кандидатів у депутати парламенту від політичних партій та виборців висувають Виборчі Комітети.

Польський закон визначає три типи Виборчих Комітетів:

  • створених політичною партією (ст. 95, 96);
  • створених коаліцією політичних партій (ст. 97);
  • створених виборцями (ст. 98).

За польським законодавством, саме Виборчий Комітет виборців є інструментарієм обрання до парламенту Республіки Польща представників національних меншин або їх організацій.

Крім того, нормативним актом (ст.134) передбачена пільга для обрання депутатів від національних меншин, яка знімає вимогу необхідності подолання на загальнонаціональному рівні кандидатом Виборчого Комітету виборців 5-ти відсоткового прохідного порогу.

Призначення мандату, за списком Комітету виборців, який сформований національним об’єднанням, визначає ОВК за умови отримання кандидатом більшої (+1 голос) кількості голосів від рівня проходження до Сейму претендентів з інших списків у конкретному виборчому окрузі.

У ході виборів депутатів Сейму і Сенату РП у жовтні 2007 року Державною Виборчою Комісією було зареєстровано лише один Виборчий Комітет виборців за національною ознакою - «Німецька меншина» (вибори 2006 р. – 2). За результатами згаданих виборів у складі Сейму Польщі VІ скликання працює один депутат, обраний як представник німецької національної меншини.

Станом на сьогодні, в Сеймі РП VІ скликання відсутні депутати від української національної меншини, яка на відміну від німецької громади, проживає у різних регіонах РП та не є домінуючою у тій чи інший адміністративно-територіальній одиниці Польщі. Останній елемент фактично унеможливлює як створення українською меншиною окремого Виборчого Комітету, так і обрання його кандидатів до Сейму РП.

Разом із тим, до складу Депутатів Сейму РП VІ скликання за підсумками дострокових парламентських виборів 21 жовтня 2007 року було обрано одного представника української національної меншини - Мирона Сича, котрий балотувався від партії «Громадянська Платформа», 34 виборчого округу, місто Ельблонг (Вармінсько-Мазурське воєводство), що знаходиться на півночі Польщі.

Радник Голови

Олександр Мулько


повернутися до списку