Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Нагадування про трагедії: активісти встановили копію меморіалу жертвам Голокосту у будинку ультраправого німецького політика

26 листопада 2017
image upload directory uploads/foreign_media is not writable

Німецькі активісти творчої групи «Центр політичної краси», відомі своїми акціями на захист мігрантів, встановили інсталяцію поруч з будинком одного з лідерів ультраправої партії «Альтернатива для Німеччини» Бьорна Хьоке. Про це 22 листопада повідомили провідні німецькі видання.

Встановлена на орендованій ділянці землі інсталяція перед будинком Хьоке в Тюрінгському селі є зменшеною копією знаменитого Меморіалу жертвам Голокосту в Берліні. Вона являє собою 24 стели з цементу. Крауд-фандінг цього проекту зібрав 69.000 євро, що дозволить орендувати цю ділянку принаймні до 2022 р. Це стало відповіддю обуреної німецької громадськості на гучні заяви політика, який закликав кардинально переглянути німецьке ставлення до Другої світової війни. 17 січня Хьокке заявив на зібранні правопопулістської партії "Альтернатива для Германії" (АДГ) в Дрездені, кажучи про берлінський меморіал: "Ми, німці, наш народ, - це єдиний в світі народ, який встановив пам'ятник ганьби в самому серці своєї столиці".

Активісти вже заявили, що готові прибрати інсталяцію, якщо Хьоке схилить коліна перед Меморіалом жертвам Голокосту і покається за дії Німеччини під час Другої світової війни. По суті це повинно повторити те, що свого часу від імені ФРН зробив німецький канцлер Віллі Брандт у Варшаві в 1970 р У відповідь активісти отримали погрози розправи на свою адресу від прихильників АДГ, в результаті чого поліція надала активістам захист.

Історія з інсталяцією демонструє, яку величезну силу мають місця пам'яті. Дискусії навколо них виходять далеко за межі історичної свідомості. Трагічний досвід і культурна травма німецького народу до сих пір формує політичне поле країни, не пропускаючи і маргіналізуючи радикальні сили, які прагнуть «відредагувати» пам'ять німців про Другу світову війну і спробувати здійснити свій «альтернативний» проект майбутнього.

У липні 2017 року американський історик Тімоті Снайдер виступав в Гамбурзі на саміті «Великої двадцятки» з доповіддю про історичну відповідальність Німеччини. Темою доповіді стала відповідальність перед Україною і за Голокост на її території. Снайдер говорив, що коли Штропа запитали: «Чому ви це зробили, чому ви вбивали євреїв, які ще були живими в Варшавському гетто?», Він відповів: «Die ukrainische Kornkammer. Milch und Honig von der Ukraine »(« Українська житниця. Молоко і мед з України »). Навіть у 1943 році, вбиваючи євреїв у Варшаві, Штроп думав про німецьку колоніальну війну в Україні.
Голокост нерозривно і органічно пов'язаний зі спробою завоювати Україну. На підтвердження цього історик вказав три причини:

1. Україна є причиною війни; якби Гітлер не мав колоніальної ідеї йти війною в Східну Європу, щоб контролювати Україну, якби не було такого плану, не могло бути і Голокосту. Адже саме цей план приніс німецьку владу в Східну Європу, де живуть євреї.
2. Війна привела вермахт, СС, німецьку поліцію в Україні - до місць, де їх, євреїв, потім вбивали.
3. Методи. У 1941 році через бійню в таких місцях, як Кам'янець-Подільський або сумнозвісний Бабин Яр в Києві, німцям стало ясно: щось таке, як Голокост, можливо реалізувати. Вперше не тільки в історії війни, але і в історії людства десятки тисяч людей були вбиті кулями в безперервній масштабної бойні. Тобто такі події саме на території України показали, що Голокост можливий. Це означає, що кожен німець, який ідею відповідальності за Голокост сприймає серйозно, повинен також серйозно сприймати історію німецької окупації України.


Нагадування про німецьку відповідальності за 6,5 мільйона смертей в Україні, за мільйони вбитих євреїв потрібна для того, щоб допомогти Німеччині, Франції як демократіям. Особливо в цей період історії, коли йдуть чередою вибори  популістів, коли стикаємося зі зменшенням і занепадом демократичності США. Саме в цей момент Німеччина не може дозволити собі помилково розуміти ключові питання історії. Саме в цей момент німецьке розуміння відповідальності має бути доведено до кінця. Це повинні зробити німці, але наслідки будуть міжнародними.

 

 

Джерела:

Süddeutsche Zeitung

Deutsche Welle

Euromaidan Press

 

Огляд підготував: Медюк Віктор

Коментарі

comments powered by Disqus
повернутися до списку