Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

«Солодку» прес-конференцію влаштували учасники Вишеградського проекту у Вінниці

27 жовтня 2017

 

26-го жовтня у Вінниці  відбулася прес-конференція за результатами навчального візиту до країн Вишеградської четвірки учасників проекту «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства». Проект впроваджує Міжнародна громадська організація «Україна-Польща-Німеччина» за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду та Республіки Корея.

На спілкування із журналістами прибули три десятки учасників – представників територіальних громад Вінницької області та Республіки Молдова. Деякі колеги прибули не з порожніми руками, а привезли торти власного виготовлення, прикрашеними символікою двох країн та проекту. По завершенні спілкування солодкими гостинцями пригостилися всі присутні.

У ході прес-конференції координатор проекту, голова Вінницького обласного осередку МГО «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов продемонстрував слайд-презентацію навчального візиту 46-ти учасників. Він наголосив, що у кожній країні Вишеградської четвірки україно-молдавська делегація мала змогу отримати теоретичні знання про систему управління ТПВ та наочно побачити, як працюють сертифіковані полігони, сучасні сортувальні підприємства та екологічно чисті сміттєспалювальні заводи.

– Я не думаю, що в країнах Вишеградської четвірки хтось коли-небудь бачив таку кількість людей, які з такою цікавістю заглядають в контейнери для сміття. Наші учасники завжди хотіли переконатися, чи все справді сортоване, чи це все не фікція. І дійсно, коли відкривали, наприклад, жовтий контейнер, то там був тільки пластик і нічого крім пластику. Я переконаний, що кожен після побаченого прагне втілити те саме в себе в громаді, – прокоментував О.Гаврилов.

Активну підтримку в написанні та реалізації проекту МГО «Україна-Польща-Німеччина» надала громадська організація Єврорегіон «Дністер». Заступниця директора Анастасія Ланова наголосила, що Єврорегіон і надалі готовий підтримувати проекти, націлені на розвиток територіальних громад.

Вапнярський селищний голова Вінницької області Олександр Горенюк розповів присутнім, що у себе в громаді вони вже закупили техніку для вивозу сміття, а також виготовляють контейнери для збору пластику.

– Звичайно, нам потрібно дочекатися, доки буде прийнята загальнодержавна та обласна програми управління відходами, тому що в країнах Вишеграду цю проблему вирішують комплексно – на всіх рівнях влади. Ми побачили, що населення країн Вишеградської четвірки з розумінням ставиться до того, щоб розділяти відходи і платити за їх вивіз. Наші люди поки що не вмотивовані на те, щоб сегрегувати відходи, утворювати ринок вторинної сировини. Над цим потрібно працювати, – зазначив  О.Горенюк.

Мер міста Шолданешти Республіки Молдова Іван Кукулеску також чекає від свого уряду рішучих державних дій у вирішення проблеми.

– У нас немає законодавства, яке б регулювало це питання. Тому, перш за все, потрібно лобіювати вирішення цього питання на загальнодержавному рівні. Щоб була визначена певна система штрафів за порушення законодавства. Я думаю, те, що ми вивчили, те, що ми бачили, потрібно донести до вищого керівництва держави. Щоб робити спільні кроки для вирішення проблеми, – вважає І.Кукулеску.

Заступник Крижопільського міського голови Вінницької області Володимир Скалій переконаний, що учасники проекту повинні не тільки розробити індивідуальні стратегії для своїх громад, а й взяти участь у написанні обласної та загальнодержавної програм.

– Ми змогли побачити, з чого у свій час починали Польща, Угорщина, Чехія та Словаччина. Ми зрозуміли, що маємо починати тільки зі стратегії. Але кожен сам по собі не зможе спланувати це так, щоб воно працювало ідеально. Ми повинні долучитися до формування обласної стратегії поводження з ТПВ і до написання загальнодержавної стратегії також. Тому що один в полі не воїн, і ми повинні розуміти, що зможемо досягти більших результатів, коли будемо працювати 5, 10 або 20 громад разом, – зауважив В.Скалій.

Координатор проекту в Республіці Молдова В’ячеслав Бурлаку вважає, що для України та Молдови найбільш корисний є саме польський досвід управління ТПВ.

– На мою думку, найбільш вдалим для нас є польський досвід управління твердими побутовими відходами. Вони нам розповіли, що десять років назад у них не було нічого, вони також потопали в смітті, але вони їздили, так само як ми зараз, різними країнами, переймали досвід і впроваджували його в себе. У поляків  були ті самі проблеми, що і у нас, але вони змогли їх вирішити в максимально короткий термін. Нам бажано зробити не гірше, – сказав В.Бурлаку.

Кривошийський сільський голова Вінницької області Юрій Шевченко розповів, що наразі його село закуповує техніку для вивозу сміття, а також біля магазинів та комунальних будівель встановлені контейнери для роздільного збору скла і пластику. Ця робота посилиться після участі очільника громади у проекті.

– Перед поїздкою я був переконаний, якщо поставити в кожному населеному пункті сортувальну лінію, – це буде вигідно для села. Тепер розумію, що не все так просто. Я не думаю, чи варто на один район ставити сортувальню, я вже не кажу про сміттєспалювальний завод. Спочатку потрібно централізовано збирати сміття, бо в нас 90% сіл навіть не збирають його. Потрібно системно і наполегливо працювати, щоб дійти до сортувальної лінії, – поділився враженнями Ю.Шевченко.

На етапі закупівлі техніки для вивозу сміття та контейнерів також село Ободівка Вінницької області. Очільник громади Костянтин Ременюк також збирається працювати над формуванням екологічної свідомості в односельців.

– Ми вже процес, в принципі, запустили: автомобіль для вивозу сміття є, майданчики для контейнерів облаштовуються, баки на стадії закупівлі в Rrozzoro. Звичайно, нам потрібно дочекатися загальнодержавної програми управління відходами. Але нам, в свою чергу, крім стратегій, потрібно працювати над екологічною освітою. Держава має забезпечити звичайну освіту, а про все, що пов’язано з екологічною освітою, має подбати місцева влада. Якщо ми не змінимо ставлення ще змалку до тієї проблеми, яка у нас є, то зрушень не буде, – впевнений К.Ременюк.

Крім втілення вишеградського досвіду, учасники проекту налагоджують зв’язки, щоб обмінюватися напрацюваннями у написанні стратегій поводження з ТПВ. Мер міста Маркулешти Республіки Молдова Іон Вирлан переконаний, що на перший етапах – це дуже важливо.

– Ми зараз тільки починаємо вирішувати цю проблему, тому на першочергових етапах нам необхідно підтримувати зв’язки між собою, між учасниками проекту. Ми повинні обмінюватися досвідом і робити спільні кроки, адже нас об’єднала одна проблема, – сказав І.Вирлан.

Заступниця голови Ямпільської райдержадміністрації Людмила Майорова переконана, якщо системно працювати, точерез рік вже будуть помітні результати.

– Сьогодні вся наша земля на 95% засмічена, і ця проблема актуальна як для України, так і для Молдови. Коли ми побачили, як в країнах Вишеграду працюють над цим питанням, то, повірте, кожен член нашої великої групи зробить все, щоб втілити здобутий досвід. Ми розпочнемо зі стратегії, з роздільного сміття, з просвітницької роботи. І мені здається, що за рік, за два ми будемо бачити значні зрушення, – сказала Л.Майорова.

На думку очільниці ГО «Молодь Ямпільщини» Олесі Віт, потрібно підсилити роль громадськості у просвітницькій роботі та вихованні екологічної свідомості молоді.  

– Мені дуже сподобалося, що участь у проекті беруть не тільки органи місцевого самоврядування, а й представники громадськості. Адже представники влади та громадські організації можуть працювати кожен у своїй сфері і тим самим впроваджувати систему грамотного поводження з відходами. Ми повинні працювати над тим, як у нас дивиться на це питання молодь, тому що, як ми навчимо своїх дітей, так вони підуть далі. Ми розпочнемо роботу саме з цього, тому що над екологічною освітою потрібно багато працювати, –  сказала О.Віт.

Голова ГО «Інститут розвитку Брацлавщини» Наталя Гнатенко додала, що жителі Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини не лише вміють грамотно поводитися зі сміттям, а й цінують природу, що є результатом системної просвітницької роботи з населенням.

– Зайвий раз говорити про актуальність теми проекту не доводиться, всі ми і так розуміємо, наскільки це важливо. Я думаю, ми повчилися у європейців не тільки, як управлятися з ТПВ, а й як жити, цінуючи свою землю і думаючи про те, що ти залишиш своїм наступникам, – переконана Н.Гнатенко.

Секретар Теплицької міської ради Віктор Зайцев підсумував, що здобутий досвід має допомогти 18-ти пілотним громадам Вінниччини та Молдови запровадити досконалішу від країн Вишеграду систему управління відходами.

– Якщо нам вдасться акумулювати весь здобутий досвід і втілити його в життя, то система управління відходами в Україні та Молдові буде кращою, ніж в країнах Вишеграду, – вважає В.Зайцев.

Отож, після навчального візиту у європейські країни учасники проекту «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства» розпочали підготовку стратегій управління з ТПВ територіальних громад. Вони мають бути написані до липня 2018 року.

Експерти проекту з України та Молдови Світлана Оліфер, Віталій Чимпоєш, В’ячеслав Сороковський та Дмитро Лазненко допомагатимуть учасникам систематизувати здобуті знання та напрацювати грамотну систему поводження зі сміттям. Також вони створять методологію поводження з відходами в місцевих громадах на основі законодавства України і Молдови та досвіду країн Вишеградської четвірки. Кінцевим етапом проекту стане візит організаторів до пілотних українських та молдавських громад та проведення завершальної міжнародної конференції у м.Вінниці з презентацією результатів проекту.


повернутися до списку