Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

За сприяння Товариства місто Жмеринка реалізовує проект Євросоюзу EnergyGo

13 вересня 2017

 

12 вересня у Жмеринці відбувся тематичний семінар за участі представників міських, сільських рад та ЗМІ з різних куточків України. Метою зібрання було розповсюдження досвіду міста у сфері реалізації енергоефективних проектів. А саме: проекту «EnergyGo: впровадження плану дій сталого енергетичного розвитку у м.Жмеринці» в рамках програми Європейського Союзу «Угода мерів – Демонстраційні проекти». Офіційним партнером міської ради у проекті є Міжнародна громадська організація «Україна-Польща-Німеччина».

Мер Жмеринки Анатолій Кушнір розповів, що місту вдалося виграти грант Європейського Союзу, завдяки тому, що в 2009 році місто долучилася до «Угоди мерів». У Жмеринці проект передбачає підвищення енергоефективності двох шкільних та двох дошкільних навчальних закладів міста. На реалізацію проекту «EnergyGo: впровадження плану дій сталого енергетичного розвитку у м.Жмеринці» заплановано майже 913 тис. 700 євро, з них 727 тис. 600 євро – це кошти ЄС, все інше – місцевий бюджет.

– В рамках проекту, який ми реалізовуємо зараз, буде підвищено енергоефективність у чотирьох навчальних закладах за рахунок впровадження заходів з утеплення фасадів, капітального ремонту внутрішніх систем опалення, встановлення систем рекуперації повітря, заміни вікон, вхідних дверей, встановлення програмного забезпечення для щоденного моніторингу енергоносіїв. Також рівень комфорту перебування у всіх будівлях буде приведено у відповідність до всіх санітарних норм, – розповів А.Кушнір. 

Керівник команди підтримки програми «Угода мерів – Демонстраційні проекти» Ян Ваандерс пояснив, що «Угода мерів» – європейська ініціатива, спрямована на підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів та посилення енергетичної безпеки. Більш глобальна її мета – об’єднання європейських місцевих органів влади задля спільної боротьби з глобальним потеплінням.

– В 1996 році мери кількох європейських міст зрозуміли, що тільки спільними зусиллями вони можуть змінити екологічну ситуацію. Тому що національний уряд, влада у всіх країнах не дуже переймається глобальним потеплінням. Наразі вже більш як 7,5 тисяч міст долучилися до «Угоди мерів». І ці муніципалітети не просто збираються і говорять, вони вирішують практичні проблеми, беруть на себе зобов’язання, –  підкреслив Ян Ваандерс.

Він додав, що коли проект буде завершено, місто, за попередніми підрахунками, зможе заощадити на енергії 2,5 млн. грн. в рік, а викиди вуглекислого газу зменшаються на 240 тонн.

Експерт проекту Максим Верещак уточнив, що кожне місто, яке підписало «Угоду мерів», і Жмеринка в тому числі, зобов’язалося написати довгострокову стратегію розвитку міста, до 2020 року зменшити викиди вуглекислого газу в атмосферу на 20%, впроваджувати енергоефективні проекти та ділитися досвідом з іншими громадами у цій сфері.

Голова Вінницького обласного осередку «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов розповів, що з 2014 року, коли розпочалося реалізація проекту, щорічно восени проводяться Тижні сталої енергетики.

– Проводяться еко-квести, ігри на тему сортування сміття, конкурси малюнків, відбуваються майстер-класи тощо. За участь діти отримують подарунки. Для того, щоб вони пам’ятали про енергоефективність не лише тиждень, а й в подальшому, їм вручаються еко-подарунки, тобто енергозберігаючі лампочки, еко-листівки, еко-блокноти, а також вони отримують грамоти за свої старання. Просвітницька частина є не менш важливою, тому що утеплити – це одне, а працювати з свідомістю – це інше, – зазначив О.Гаврилов.

Після пленарної частини семінару «Досвід Жмеринки в реалізації енергоефективних проектів у сфері термомодернізації будівель» учасники мали змогу побачити навчальні заклади, в яких наразі в рамках проекту ЄС проводяться ремонти. Це – дитячий садок №3 «Веселка», дитсадок №4 «Вишенька», де практично завершуються ремонтні роботи. А от у школах №3 та №4 роботи з термомодернізації тільки починаються. У школі як і дошкільних навчальних закладах замінять дах, утеплять стіни, заміняють систему опалення і вентиляції, а також замінять старі пластикові вікна на більш сучасні пластикові.

Додамо, що наразі не лише Жмеринка термомодернізовує навчальні заклади за кошти ЄС. Проекти в рамках програми Європейського Союзу «Угода мерів - Демонстраційні проекти» реалізують ще 11 міст України. 


повернутися до списку