Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

У партнерстві з Товариством відбулася навчальна поїздка до країн Вишеграду

20 вересня 2017

 

З 8 по 19 вересня відбувся навчальний візит українсько-молдавської делегації до країн Вишеградської четвірки в рамках проекту «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства». Проект реалізує Громадська організація Єврорегіон «Дністер», він фінансується Міжнародним Вишеградським фондом та Міністерством закордонних справ Королівства Нідерландів. Партнером проекту з українського боку є Вінницький обласний осередок Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина».

Протягом десяти днів 40 учасників із 14-ти територіальних громад України  та  Молдови відвідали Республіку Польща, Чеську Республіку, Угорщину, Словацьку Республіку. У кожній країні делегація мала теоретико-практичні тренінги та відвідини місцевих громад. Основна мета – перейняти досвід цих територій щодо процесу втілення в життя стратегій розвитку.

Так 10 вересня у місті Познань (Польща) учасники проекту відвідали Великопольський центр освіти і курсів самоврядування. Заступниця голови центру Агнешка Менделевська розповіла, як їхня організація допомагає місцевим громадам зі стратегічним плануванням. Також  у центрі відбувся тренінг «Стратегічне управління системою освіти» експерта проекту Радослава Шарлея.

11 вересня група продовжила роботу у Великопольському воєводстві. Вона відвідала гміни Пущиково, Срьода, Курник и Рогалин. Мер Пущикова Анджей Балцерек повів гостей до новозбудованого спорткомплексу вартістю близько 3 млн. євро, який спорудили лишень за 11 місяців. Українсько-молдовська делегація стала першою, хто відвідав об’єкт, який відкрили буквально напередодні. Далі спеціалісти мерії прочитали візитерам лекцію  «Стратегії розвитку і промоції м.Пущикова». Стратегічна мета громади – стати комфортним містом  для життя і відпочинку.

У гміні Срьода Великопольська українців і молдаван зустрів заступник мера Ернест Іванчук. Він запропонував групі лекцію на тему «Модель співпраці органів самоврядування та громадських організацій на прикладі гміни Срьода Великопольська. Розробка і стандартизація співробітництва».

У гмінах Курник та Рогалин учасники ознайомилися з культурно-історичними та соціальними об’єктами, інфраструктурою громад та їх управлінням. Жителі та мерії всіх гмін відзначили, що їхньою  спільною позитивною якістю є близьке розташування до головного міста воєводства Познані. Відтак гміни спрямовують свої зусилля на «переманювання» столичного бізнесу, а відтак і жителів, у свої малі містечка.

Третього робочого дня, 12 вересня, учасники продовжували знайомитися з особливостями стратегічного планування великопольських громад. Цього дня відбулися відвідини гмін Сомпольна, Шльосин  та Ліхені. Мер  міста Сомпольна Роман Беднарек підготував для подорожуючих з України та Молдови лекцію  «Оптимізація стратегії управління освітою на місцевому рівні на прикладі гміни Сомпольна». Наприклад, мерія гміни у 2012 році закрила одну зі шкіл, а іншу передала в управління громадській організації з дофінансуванням батьками учнів. Мер не приховував складнощів, ризиків, але й вигод такого вирішення проблеми. Місту залишили існуючий бюджет для шкіл, що залишилися, відтак вони удосконалилися матеріально-технічно. Із закритої школи зробили спеціалізований освітній заклад.  У сусідньому Шльосині гостям розповіли про тему «Участь громадськості – співпраця адміністрації, органів самоврядування та жителів на прикладі гміни Шльосин».

Доповнили отримані знання учасників проекту «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства» у наступній гміні – Пневи Великопольского воєводства. 13-го вересня делегація відвідала тренінг експерта проекту Радослава Шарлея «Стратегічне управління та його значення для розвитку місцевої громади. Реалізація, моніторинг та оцінка стратегії». Також гостям презентували головний документ громади – Стратегію розвитку гміни Пневи у 2016-2023 рр.

Через добу – 15 вересня – учасники проекту вже вивчали досвід стратегічного розвитку чехів. У Празі їх чекав тренінг на тему «Участь громадськості в  процесі стратегічного планування», який підготував Павел Мічка – представник Інституту стабільності і розвитку. Він наповнив заняття презентаціями кращих практик громад Чехії та практичними задачами для слухачів.

Далі учасники навчальної програми попрямували до Угорщини. 17-го вересня у місті Жамбек член Ради Єврорегіону «Дністер», експерт  зі стратегічного планування Шандор Кьолеш запросив гостей на тренінг «Належне управління: стратегічне планування розвитку громад шляхом мобілізації місцевих жителів Угорщини. Теорія і практика». Спеціальним гостем тренінгу став Ференц Халас, який презентував історію успіху програми LEADER в Угорщині. Практичний досвід українці і молдавани черпали у селі Етієк, яке спеціалізується на локальному виноробстві.

18-19 вересня були заключними днями навчального візиту в рамках проекту «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства». У Словаччині візитерів приймав Єврорегіон «Карпати» – партнер Єврорегіону «Дністер» у проекті.  Першого дня українці та молдавани відвідали засідання сесії міської ради м. Кошице. Вони мали змогу бачити, як відбувається процес управління містом чеським органом  самоврядування. Далі група переїхала до села Кехнець, де з 90-х років діє перший у Словаччині потужний індустріальний центр. Наразі на його території ведуть бізнес  9 іноземних компаній з 8-ми країн світу. З часів заснування центру населення села збільшилося вдвічі, а його нинішній бюджет становить 70 млн. євро.

Наступного дня учасники відвідали тренінг на тему «Стратегія м.Кошице. Програма розвитку Кошице 2015-2020». Тренером проекту в Словаччині став Едуард Бураш, виконавчий директор Єврорегіону «Карпати». Спеціальними гостями були заступники мера Кошице Еміль Петрвальски та Рената Ленартова, які розповіли  про практичні аспекти життя міста.

На цьому навчальний візит українсько-молдавської делегації до країн Вишеградської четвірки в рамках проекту «Належне управління територіальних громад: досвід стратегічного планування країн Вишеградської четвірки для країн Східного партнерства» завершився. По прибуттю у свої громади учасники проекту протягом жовтня-грудня цього року мають розробити власні стратегії розвитку. Паралельно експерти проекту працюватимуть над розробкою методичних рекомендацій. Завершенням проекту стане проведення в лютому 2018 року міжнародної конференції для 200 учасників у місті Вінниці. На конференції будуть презентовані здобутки проекту, розроблені стратегії розвитку пілотних громад України й Молдови, методичні рекомендації.


повернутися до списку