Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

«Україна-Польща-Німеччина» налагоджує співпрацю з регіоном Нормандія

10 квітня 2017

 

Налагодження співпраці Вінниччини з регіонами Франції триває кілька років. У 2013 році відбулася перша зустріч представників регіону Нормандія і представників МГО «Україна-Польща-Німеччина». Тоді, за сприяння голови Франко-Української Асоціації «Нормандія», директорки Української школи мистецтв при культурно-інформаційному центрі Посольства України у Франції Олени Місталь, кілька мерів Франції завітали до Вінниці для обміну досвідом. Тоді сторони вивчали один одного і до підписання домовленостей не дійшло.

– Наші партнери з Великопольського воєводства, які вже понад 25 років співпрацюють з французьким регіоном  Бретань, розповіли нам, що французи можуть дружити десятки років, але так і не підписати жодних домовленостей, – розповів голова Вінницького обласного осередку «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов.

Проте у 2016 році від французьких друзів надійшло запрошення відвідати Нормандію. Відтак представники МГО «Україна-Польща-Німеччина» і Єврорегіону «Дністер» відвідали французьке місто Баньоль-де-л’Орн. Потім був візит-відповідь, відтак на Вінниччині і в Молдові – між містами Хмільник Вінницької області і Сороки Республіки Молдова – та Баньоль-де-л’Орн були підписані протоколи намірів про співпрацю. У квітні 2017 року партнери зустрілися знову: 4-7 квітня у Баньоль-де-л’Орні мер Хмільника Сергій Редчик та мер Сорок Віктор Сеу завітали з робочим візитом у складі делегації Єврорегіону «Дністер» до Франції. В рамках програми перебування було домовлено про підписання остаточної угоди про співробітництво між подільським, молдовським та нормандським містами.

– Вдалося підписати договір про співпрацю. Сороки та Хмільник зможуть повчитися у міста Баньоль-де-л’Орн, як розвивати туристичну сферу, як грамотно розподіляти бюджет, як залучати інвестиції. Дуже приємно, що французи справді хочуть працювати разом, реалізовувати спільні проекти, – зазначив голова МГО «Україна-Польща-Німеччина» і Єврорегіону «Дністер» Сергій Татусяк.

Делегація разом директором санаторію м.Хмільника Олександром Мудрим відвідала місцевий санаторій міста Баньоль-де-л’Орн, який щороку відвідує понад 11 тис. осіб. Представники місцевої мерії розповіли гостям, що у них мешкає 2,5 тис. людей, але при тому в місті щодня проживає близько 10 тис. туристів.

– Офіційно місто засновано лише сто років тому. На території населеного пункту знаходиться замок середини ХІХ ст., в якому облаштувалася мерія. У Баньоль-де-л’Орні гарна архітектура поєднується з природою: дуже багато квітів, зелені. У місті та на його околицях немає жодного підприємства, тому туристи з’їжджаються вдихнути ковток свіжого повітря. Місцева мерія не руйнує старих будівель, а просто осучаснює їх, – розповів Олексій Гаврилов.

Голова ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина» також додав, що річний бюджет Баньоль-де-л’Орна становить 10 млн. євро, що в 15 разів більше за бюджет м. Хмільника в розрахунку на одну людину.

Також делегація відвідала технологічний інститут в м. Алансоні та аграрний ліцей в м. Лавалі. Ознайомившись із системою освіти у Франції, партнери вирішили написати спільний проект для підвищення рівня професійних навичок у студентів, які здобувають робітничу професію в Молдові та Україні.

– Французька система освіти кардинально відрізняється від нашої. У них після закінчення школи будь-хто, провчившись два роки, може здобути робітничу професію та за бажанням піти вчитися далі. Система дуже проста і допомагає за відносно короткий проміжок часу отримати диплом про вищу освіту і заразом опанувати кілька професій, – зазначив С.Татусяк.

Свій проект із підвищення професійних навичок студентів Хмільника, Сорок та Баньоль-де-л’Орна напишуть в рамках програми «Юність ІІІ», яка впроваджена Міністерствами закордонних справ, сільського господарства та молодості Франції.

– Міністерства виділяють 45% фінансування на проект, ще 55% дає мерія міста Баньоль-де-л’Орн. Проект спрямований на молодь віком від 16-ти до 30-ти років, яка здобуває робітничі професії в Україні та Молдові, – сказав О.Гаврилов.

Проект розпочнеться на початку 2018 року і триватиме два роки. В рамках проекту молдавські та українські студенти технікумів та училищ матимуть змогу відвідати Францію та власні очі побачити, як функціонує там система освіти, здобути корисні навички робітничих професій, якими користуються у Франції. Всього заплановано 10 тритижневих поїздок для груп по 15 осіб.

Окрім спільного проекту, партнери узгодили з французькою стороною план їхніх спортивних та культурних заходів, для того, щоб делегації з України та Молдови могли на постійній основі відвідувати Францію з робочими поїздками. 


повернутися до списку