Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Учасники Вишеградського проекту працюють над стратегіями управління ТПВ

25 квітня 2018

 

22-го квітня відбулася робоча зустріч учасників проекту «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного Партнерства», який впроваджує Вінницький обласний осередок Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина».

У молдовському місті Шолданешти зустрілися команда реалізаторів проекту та представники Міжнародного Вишеградського фонду. Насамперед мер міста Іван Кукулеску розповів присутнім, як в Шолданештах намагаються налагодити грамотне поводження з твердими побутовими відходами.

– В рамках німецького проекту кілька років тому ми вже написали стратегію управління відходами. Однак, на жаль, вона недієва. Ми вдячні цьому проекту та Вишеградському фонду за можливість актуалізувати нашу стратегію управління ТПВ. Ми вже знаємо всі наші помилки, і у новій стратегії ми їх не допустимо, – зауважив Іван Кукулеску.

Очільниця Шолданеського району Світлана Ротунду додала, що потужностей існуючого сміттєзвалища наразі для району не достатньо.

– Одна з причин через, яку не працює наша минула стратегія управління відходами – це відсутність полігону. Держава не дала нам дозвіл на побудову великого сертифікованого сміттєзвалища. Тому сміття вивозиться на маленькі полігони. Значно краще було б побудувати в районі санкціоноване сміттєзвалище потрібного розміру і облаштувати сортувальну лінію з більшими потужностями, – вважає Світлана.

Експерти Вишеградського фонду порадили, як діяти громаді Шолданешт і району та наголосили на великій роз’яснювальній роботі серед населення.

– Наприклад, у нас, у Чехії, біля кожного будинку обов’язково має бути бак для збору сміття. За вивіз сміття з баку для змішаних відходів потрібно платити, і це коштує немало. Але якщо поставити баки і сегрегувати відходи, можна зменшити кількість змішаного сміття і платити значно менше. За вивіз відходів з баків для сортованого сміття люди нічого не платять, це оплачує місцева влада, – пояснила принцип радниця Міжнародного Вишеградського фонду Ірена Красницька.

Фахівці вважають, що долучатися до написання стратегій управління відходами можуть  громади України та Молдови, які не є учасниками Вишеградського проекту. Наразі експерти працюють над уніфікованою методологією поводження з відходами в місцевих громадах на основі законодавства України і Молдови та досвіду країн Вишеградської четвірки. Ці посібники будуть доступні українською та румунською мовами та розповсюджені в громадах України та Республіки Молдова.

За словами голови ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина», координатора проекту Олексія Гаврилова, зустріч у Шолданештах виявилася продуктивною. Зокрема, було напрацьовано основні принципи майбутньої стратегії та визначено пріоритетами екологічну освіту в школах та дитсадках і просвітницьку роботу з населенням.

Частину робочого часу було виділено для ознайомлення з роботою Вишеградського фонду. Його представниця Ірена Красницька зауважила, що щороку країни Вишеграду – Чехія, Словаччина, Польща та Угорщина – виділяють по 2 млн. євро в бюджет фонду. На сьогодні фонд підтримує проекти, які направлені на розвиток громадянського суспільства, впровадження реформ, збереження екології, розвиток туризму тощо.

– З 2011 року ми підтримуємо Молдову та Україну. Зараз найбільше проектів ми підтримуємо з країн Східного партнерства, ніж з Вишеграду. Ми щасливі, що в нас є такі проекти, як цей. Тому що ми переконані, що дуже важливо, аби люди самі визначали, що для них найважливіше. Такі проекти важливі і для країн Вишеграду. Ми вчимося аналізувати свої помилки, – сказала Красницька.

Після розмови з учасниками проекту представники Міжнародного Вишеградського фонду відвідали сортувальну станцію та полігон міста Шолданешти. Вони фільмували, як працює тамтешня система управління відходами, аби додати це відео до своїх звітів.

Довідково: Вінницький обласний осередок Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» реалізує проект «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного Партнерства» спільно з вісьмома партнерами з п’яти європейських країн за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду та Республіки Корея. На нинішньому етапі 22 пілотні громади працюють над індивідуальними стратегіями налагодження грамотного поводження зі сміттям.

6-го липня цього року у Вінниці відбудеться підсумкова міжнародна конференція проекту. До участі в ній запрошено близько двохсот осіб – партнерів, експертів та учасників, які презентують готові стратегії управління твердими побутовими відходами. 


повернутися до списку