Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Нові ідеї, партнери та перспективи, – Форум у Криниці-Здруй завершився ефективно для Товариства

08 вересня 2017

Протягом 5-7 вересня делегації МГО «Україна-Польща-Німеччина» та МГО Єврорегіон «Дністер» на чолі з очільником організацій Сергієм Татусяком брали участь у XXVII Економічному форумі в Криниці-Здруй. До складу делегацій увійшли представники органів самоврядування, громадські діячі та підприємці України та Молдови. Єврорегіон «Дністер» цьогоріч став партнером престижного заходу, який присвятили темі «Проект Європа. Рецепт на наступні десятиліття».

У перші два дні делегати взяли участь у близько десяти панельних дискусіях різноманітної тематики. Зокрема, «Незакінчена інтеграція – прагнення європейських країн», «Польща - Україна. У пошуках нової моделі партнерства і співробітництва», «Україна 2014-2017: прогрес і розчарування», «Трудові мігранти з України та європейський ринок праці», «Гібридні війни Російської Федерації проти України, країн Балтії та Польщі. Як протидіяти?» тощо.

Емоційною для її учасників була панельна дискусія приурочена темі голодоморів 1946-1947 років на території України, Молдови та Румунії. Організатори виокремили цьогоріч цю тему як особливий захід в рамках економічного форуму. С.Татусяк виступив одним зі спікерів культурно-сторичного діалогу. Він зауважив, що голодомори 1932-33 років та 1946-47 років торкнулася практично кожної родини українців. Зокрема, для його сім’ї це питання дуже близьке, адже тоді постраждали його батьки та діди. Татусяк супроводив свій виступ трьома наочними предметами. Це – так звана колгоспна енциклопедія, гак «кішка» та яблука – як символи тих кривавих років голодного терору. Колгоспна енциклопедія – приклад цинізму тодішньої влади. Адже в час, коли люди пухли з голоду, ця настільна книга комуністичних функціонерів диктувала режим існування радянської людини.

– …у колгоспній енциклопедії було по годинах і по грамах розписано, кого як годувати, – прокоментував Татусяк цинізм тодішньої влади європейським учасникам дискусії.  

Далі Татусяк показав їм гак «кішка», яким «стражі порядку» стягували людей з дахів потягів, коли ті, знеможені, без документів, їздили таким способом добувати собі харчі.

– Від такої кішки постраждав мій дядько. Його поранили на даху вагона… Коли він повернувся додому, йому змушені були відрізати ногу, – розповів він історію сім’ї.

Резюмуючи свій виступ Сергій Татусяк наголосив, що згадані страшні сторінки історії мають бути уроком для всього цивілізованого світу. «Ми не маємо права допустити аналогічного!», – підкреслив Татусяк.

Наступного дня голова Товариства модерував панельну дискусію «Публічна дипломатія – партнерство міст і регіонів». Закликаючи колег висловитися щодо окресленої теми, Татусяк зупинився на українсько-польських відносинах та ефективності польського досвіду для українців.

– Хочу звернутися до досвіду Польщі, – як Польща налагоджує контакти зі Східною Європою. Скільки проектів ми реалізували, дякуючи польському урядові. На жаль, в Україні таких контактів немає. Нам потрібно працювати в цьому напрямі. Від кого мають іти пропозиції? Від нас! Від громадських організацій, від місцевого самоврядування. Якщо ми не зрушимо це – не буде фінансової допомоги. А без фінансів буде тяжко комунікувати, - зауважив С.Татусяк.

Він додав, що наразі стратегічним завданням очолюваних ним міжнародних організацій є чотиристоронні угоди про співпрацю між організаціями та громадами України, Польщі, Молдови та Румунії. Майданчик Економічного форуму в Криниці-Здруй є зручним, аби вести діалог про те, чи будуть ці чотиристоронні контакти позитивними і чи принесуть розвиток зазначеним регіонам. Колегу з України підтримав директор Єврорегіону «Сірет-Прут-Ністру» (Молдова-Румунія) Думітру-Тудор Жіжіе. Він розповів учасникам панелі, як такі багатосторонні угоди та проекти працюють у Румунії.

Загалом триденний XXVII Економічний форум в Криниці-Здруй відбувся насичено та результативно. Поза основними заходами голова Товариства Сергій Татусяк та учасники делегації мали неформальні зустрічі з давніми та новими партнерами з країн Європи, з міжнародних організацій та інституцій. Нинішній форум охопив більше 3000 учасників з десятків країн Європи і неєвропейських країн.


повернутися до списку