Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Товариство та Фонд ім. Фрідріха Еберта провели тренінг із вивчення європейських реформ

22 травня 2017

 

Протягом 19-20 травня у Вінниці відбувся тренінг «Європейський досвід реформ для України» з ініціативи Вінницького обласного осередку Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина», Ресурсно-інформаційного центру «Громади Вінниччини» та за сприяння Регіонального Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні. Учасниками тренінгу стали 30 представників із сфер місцевих органів влади, державної служби, громадської роботи, ЗМІ, освітяни та юристи із семи регіонів країни. Актуальність теми дводенного навчання окреслив голова ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов.

– Україна зараз переживає добу впровадження реформ, у тому числі в тому, що стосується децентралізації. Важко зрозуміти, чи ми на правильному шляху. Проте взяти модель реформування якоїсь однієї європейської країни і впровадити її в Україні неможливо, але почерпнути від кожної країни щось корисне варто. Саме тому виникла ідея організувати тренінг «Європейський досвід реформ для України», – сказав О.Гаврилов.

У ході заходу тренери підняли питання досвіду реформ у Польщі, Франції, Америці. Так, прогресивні зміни від впровадження адміністративно-територіальної реформи розглядали на прикладі гміни Моравіца Сьвєнтокшиського воєводства. Тренер Олексій Гаврилов зауважив, що від укрупнення територій польські громади лише виграли в економічному плані. Гміни перестали підпорядковуватися повітам чи воєводствам, а бюджетні асигнування від держави чи фондів ЄС почали отримувати безпосередньо. Для прикладу, бюджет гміни Моравіца на 2017 рік становить 20 млн. євро, з них левова частка – це кошти ЄС. Цей досвід поляків є нині актуальним у процесі добровільного об’єднання громад в Україні.

Власне з існуючим станом та перспективами адміністративно-територіальної реформи в Україні учасників ознайомив заступник голови ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина», голова ГО «Ресурсно-інформаційний центр «Громади Вінниччини» Андрій Кавунець. Він зауважив, що укрупнення сіл дозволить сільським громадам розвиватися, а не витрачати 90-95% свого бюджету на утримання. Також, на думку експерта, варто задуматися і над укрупненням окремих районів, але межі областей не чіпати.

– Багато сіл не хочуть об’єднуватися, тому що думають, що набудуть статусу міста, і їм підвищать тарифи та знімуть доплати. Хочу розвіяти цю "страшилку" і наголосити, що після об’єднання населений пункт не змінює свій статус. Наприклад, після об’єднання з містом Калинівкою село Дружелюбівка залишилося сільською територією, – зазначив Кавунець.

Він також надав методичні рекомендації учасникам щодо того, як поетапно написати проект, який допоможе залучити в територіальну громаду кошти для її розвитку.

Наступного дня тренінгу ексклюзивним спікером став мер французького міста Баньоль-де-л’Орн Жан-П’єр Блює, який має угоди про співпрацю із містами Хмільник Вінницької області та Сороки Республіки Молдова. Його співспікером була директорка Української школи мистецтв при культурно-інформаційному центрі Посольства України у Франції Олена Місталь. Мсьє Блює запевнив, що укрупнення сусідніх громад дає позитивний економічний стимул.

– Ми відкинули амбіції і об’єдналися із сусідом для того, щоб отримати дотацію з держбюджету в 700 тис. євро, це при тому що річний бюджет Баньоля-де-л’Орна, де проживає 3 тис. мешканців, становить 13 млн. євро, – сказав мсьє Блює.

Він додав, що на сьогодні мерія міста витрачає 5-ть млн. євро з бюджету на інвестиційні проекти з розвитку. Тим паче, що громада живе практично за рахунок оздоровчої зони (санаторію) і туризму, оскільки підприємств у місті немає. На підтвердження цього французькі гості продемонстрували учасникам тренінгу фільм про своє місто-курорт.

По завершенню навчання учасники отримали сертифікати про проходження тренінгу «Європейський досвід реформ для України».


повернутися до списку