Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

МГО «Україна-Польща-Німеччина» розпочала новий проект Вишеградського Фонду з управління відходами у громадах

12 травня 2017

 

12-го травня у Вінниці відбулася стартова прес-конференція щодо реалізації проекту «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного Партнерства». Його впроваджуватиме Вінницький обласний осередок Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина» спільно з 8-ма партнерами з 5-ти європейських країн за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду та Республіки Корея.

 Один з партнерів – найбільша та найстарша регіональна організація Польщі WOKISS, з якою ми співпрацюємо вже з 2006 року і реалізували вже не один спільний проект. Також в нас є партнери в Чехії. Це партнер, який засновував інституції в Празі, має величезний досвід в тому числі в питаннях, які стосуються поводження з твердими побутовими відходами. Також наші партнери екологічна організація з Словаччини, з міста Кошице, які мають свою навчальну базу, яку вони нададуть нам для навчання. Партнер з Угорщини – Єврорегіон «Карпати». Також офіційними партнерами є Сорокська районна адміністрація Республіки Молдова, Єврорегіон «Дністер», громадська організація «Ресурно-інформаційний центр «Громади Вінниччини», – розповів голова ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов.

Голова Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина», голова Єврорегіону «Дністер» Сергій Татусяк зазначив, що це вже шостий проект із фінансуванням Вишеградського фонду, в реалізації якого беруть участь громади і організації Єврорегіону.

– Завдяки Вишеградському фонду ми змогли побачити, як працюють наші колеги в Європі в питаннях транскордонного співробітництва. Наш пріоритет - це європейські цінності, європейська модель влади. Проекти, в яких бере участь Єврорегіон «Дністер», - це дуже хороша база, щоб ми вивчати досвід і Вишеграду, і в цілому Європейського союзу, - зауважив С.Татусяк.

Позицію донора проекту під час прес-конференції представляла уповноважена Міжнародного Вишеградського фонду Ірена Красницька. Вона зауважила, що Міжнародний Вишеградський фонд фінансує проекти неурядових організацій, які націлені на відкритість влади, розвиток медіа, економічний розвиток, розвиток освіти, збереження культурної спадщини, охорону навколишнього середовища, підтримку туризму, обмін науковим досвідом тощо.

– На початку становлення ми надавали фінансову підтримку лише країнам, які входять до Вишеградської четвірки: Польщі, Чехії, Словаччині та Угорщині. Але з 2011 року ми почали підтримувати країни Західних Балкан та Східного партнерства. Щороку уряд кожної з чотирьох країн Вишеграду виділяє на ці проекти по 2 млн. євро. Але починаючи з 2012 року інші країни також почали допомагати нашому фонду. Власне, цей проект реалізується за підтримки уряду Кореї, – зазначила І.Красницька.

Заступник голови ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина», голова ГО «Ресурно-інформаційний центр «Громади Вінниччини» Андрій Кавунець зазначив, що тема поводження з твердими побутовими відходами наразі є дуже актуальною, адже саме змінюється українське законодавство в цій сфері.

– Поштовхом для розробки цього проекту стало те, що 1 січня 2018 року органи місцевого самоврядування мають перебрати на себе повну відповідальність за весь комплекс поводження з твердими побутовими відходами. Тобто, якщо ми сьогодні часто чуємо, що сміття не вивозиться, або викидаються десь там в яри, або на необладнані сміттєзвалища, то з 1 січня 2018 року має бути чіткий план поводження з твердими побутовими відходами. Під час спілкування з сільськими головами я зрозумів, що вони або ще нічого не робили в цьому напрямку, або взагалі вперше чують про це, – зауважив А.Кавунець.

Представник Великопольського центру освіти і курсів самоврядування (WOKISS) Радослав Шарлєє зазначив, що період так званої «сміттєвої революції» Польща пережила кілька років тому. Зараз поляки сепарують сміття по п’ятьох контейнерах, відтак їм є що розказати та показати жителям країн Східного партнерства.

– В 2013 році територіальні громади отримали обов’язок забезпечити поводження з твердими побутовими відходами на всій території своєї громади. Їм потрібно було налагодити умови для мешканців, щоб вони розділяли сміття, і технологічно забезпечити вивіз сміття або його переробку на місці, - розповів В.Шарлєє.

В нас думають, якщо викинув сміття у смітник, то вирішив проблему із відходами. Однак на цьому проблема не вирішується, вона продовжує існувати і навіть збільшуватися. Тому потрібно розробляти стратегії поводження з відходами, і я маю надію, що цей проект допоможе нам в цьому, - додав голова Єврорегіону «Дністер» у Молдові В’ячеслав Бурлаку.

Проект «Управління відходами в місцевих громадах: досвід розвитку сільських територій країн Вишеградської четвірки для країн Східного Партнерства» реалізовуватиметься з 1 травня 2017 року по 31 серпня 2018 року. Наразі розпочався конкурсний відбір 4-х експертів та 68-ми учасників з України та Молдови. В координаторів є домовленість з українсько-швейцарським фондом DESPRO, експерти якого висловили бажання навчати учасників проекту. Загалом для участі відберуть 68 осіб: по 2 представники з 27-ми районів Вінницької області та 7-ми районів Молдови, які входять до Єврорегіону «Дністер». Заявки на участь приймаються до 21 травня. Після відбору в червні у Вінниці буде проведено два п’ятиденні тренінги для двох груп учасників. Під час навчання їм розкажуть про правові аспекти застосування законодавства України та Молдови, що регламентує поводження з твердими побутовими відходами, про екологічну освіту населення, про навички сепарування відходів, про механізми та інструменти організації управління відходами в громаді, стратегії поводження з відходами тощо.

Через півтора місяці після тренінгів учасники мають підготувати SWOT-аналізи реальної ситуації поводження з твердими побутовими відходами у своїх громадах. Презентації SWOT-аналізів відбудуться в серпні під час дводенного семінару у м.Вінниці та одноденного в м.Сороках (Молдова). Тоді ж будуть відібрані представники (загалом 36 осіб) з 18-ти найактивніших громад для поїздки до країн Вишеградської четвірки. На початку жовтня цього року побачити наочно, як справляються з твердими побутовими відходами у Польщі, Чехії, Угорщині, Словаччині та перейняти їхній досвід зможуть представники 14-ти громад з Вінниччини та 4-х громад із Молдови. Також для візиту будуть обрані двоє журналістів.

Після поїздки учасники візиту мають розробити індивідуальні стратегії поводження з відходами, після чого стратегії будуть розглянуті на громадських слуханнях та прийняті на сесіях місцевих рад. Також експерти проекту напишуть уніфіковану методологію поводження з відходами в місцевих громадах на основі законодавства України та Молдови, а також досвіду країн Вишеградської четвірки. Буклети з методологією будуть розповсюджені для ознайомлення територіальних громад Вінниччини та Молдови. Кінцевим етапом проекту стане візит організаторів до пілотних українських та молдавських громад та проведення завершальної Міжнародної конференції в м. Вінниця з презентацією результатів проекту для 200 учасників.

***

Цього ж дня по завершенні прес-конференції уповноважена Міжнародного Вишеградського фонду Ірена Красницька обговорила із Сергієм Татусяком перспективи співпраці Товариства з Фондом. Також гості запропонували екскурсію офісом Товариства, зокрема ознайомили з картою унікального проекту, який впроваджувало Товариство, – «Європейці Вінниччини».


повернутися до списку