Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Сергій Татусяк: питання трансформації України мають обговорювати у регіонах

24 березня 2016

23 березня відбувся Національний форум «Трансформація України», учасники якого розробили рекомендації для керівництва держави, як трансформувати державу на основі успішних прикладів перетворень в країнах Центральної та Східної Європи, зокрема Польщі. Також на Форумі було запропоновано адаптувати механізми, які використані в країні-партнері, до сучасних вітчизняних реалій. До напрацювання рекомендацій залучилися національні та іноземні західні експерти.

Активними учасниками форуму були представники Міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина». Голова Товариства Сергій Татусяк зауважив, що їхня організація вітає наміри української спільноти віднайти шляхи розвитку України, врахувавши думки різних верств і добрі практики Польщі.

– Товариство понад 9 років співпрацює з громадськими організаціями, бізнесовими структурами та владою Республіки Польща. Ми реалізували низку спільних проектів, створили у Вінницькій області спільно з Великопольським центром освіти і курсів самоврядування Вінницьку обласну Асоціацію органів місцевого самоврядування. У нас гарний досвід в напрацюванні Концепції реформування місцевого самоврядування на польському досвіді… Тож напрацювання та впровадження Національної стратегії трансформації України неможливе без співпраці всіх верств суспільства та підтримки європейських інституцій. Дуже добре, що Форум стає системним і ми можемо почути один одного і напрацювати дієвий механізм розвитку. Але моя пропозиція залишається в силі, а саме: проведення Форуму такого формату безпосередньо в регіонах, адже розвиток країни починається з територіальних громад, – наголосив С.Татусяк.

– Ми сподіваємось, що Форум стане реальним майданчиком для діалогу влади та громадянського суспільства. Адже така співпраця є важливою для розбудови успішної країни, – додала заступник голови Товариства Світлана Рева.

Загалом експерти наполягають, аби Концепцію трансформації України розробляли спільно українська влада, громадські, ділові організації, представники ЄС та країн-нечленів Євросоюзу. Оскільки якісні зміни можуть відбутися лише за подолання економічної кризи та створення умов для економічного підйому, значна увага в Рекомендаціях приділяється підтримці підприємництва, формуванню сприятливого ділового та інвестиційного клімату. Серед ініціатив – розробка «Конституції бізнесу», створення Українсько-польсько-американського фонду підприємництва, збільшення ролі внутрішньої та міжнародної допомоги в підтримці бізнесу в Україні.

Рекомендації Форуму акцентують увагу і на євроатлантичному напрямку. Зокрема, наголошується, що членство в НАТО вивело Польщу на вищий рівень державної безпеки. Відтак, Україні, для якої ці питання є дуже актуальними, необхідно мати свою концепцію співпраці із Трансатлантичним альянсом. Окрім того, джерелом успіху може стати потужна розбудова регіонів та їх можливостей. «Зміні самоврядування, посилення регіонів стали одними  із найуспішніших реформ в Польщі, це спрацює і в Україні», – зауважив колишній посол Польщі в Україні, представник Інституту Східних Досліджень Яцек Ключковський. Він також наголосив, що польська сторона всіляко сприяє процесам трансформації в Україні.

Так, урядовці останньої підтверджують готовність допомогти Україні здійснити прорив в своєму розвитку та залучити до цих процесів партнерів із ЄС. Наразі проводяться зустрічі, консультації із представниками польського уряду, сейму та впливових громадських організацій цієї країни.

Кінцевим продуктом спільної роботи форуму, всіх гілок влади, активної частини суспільства, іноземних партнерів має стати розробка та впровадження Національної стратегії трансформації України. Вона охоплюватиме такі сфери, як держбезпека, сприятливий бізнес-клімат, впорядкування законодавчої системи, державні фінанси, соціальну політику, науку, освіту тощо.


повернутися до списку