Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

У Вінниці дискутували, чи відбудуться в Україні реформи без участі громадськості

18 травня 2015

 

15 травня у Вінниці відбувся міжнародний круглий стіл «Децентралізація в Україні: партнерство влади та громадськості». Це вже традиційне зібрання самоврядців Вінниччини за участі громадських діячів, експертів, іноземних партнерів напередодні Дня Європи, яке організовує Товариство «Україна-Польща-Німеччина».

Цьогоріч понад 100 учасників заходу дискутували щодо питань: Чи відбудуться в Україні реформи без участі громадськості? Чи можуть влада і громадяни знайти спільні точки дотику? Є конфлікт інтересів чи спільна зацікавленість влади і громадськості у децентралізації?

Організували круглий стіл Вінницька обласна рада, обласна державна адміністрація, Вінницька обласна асоціація органів місцевого самоврядування, ВОО МГО «Україна-Польща-Німеччина», Єврорегіон «Дністер», Представництво Ради Європи в Україні.

Захід організовано, щоб напрацювати пропозиції щодо вирішення проблем фінансового, організаційного, методичного, юридичного супроводу процесу децентралізації в Україні, озвучив мету круглого столу голова Вінницької облради Сергій Свитко. Він назвав особливо важливим у цьому процесі прийняття закону про місцеві референдуми, які б дали можливість громадам визначатися зі своїм життя, а не танцювати під сопілку Києва.

– Нав’язування реформ зверху – неприпустиме. Реформа має забезпечити справжнє народовладдя, тобто, думка громади має бути визначальною, – сказав Свитко.

Думки людей питають, запевнив присутніх 1-й заступник голова Вінницької ОДА Андрій Гижко. Він зазначив, що представники адміністрації щотижня у районах проводять обговорення реформи місцевого самоврядування. Також держава здійснює фінансовий супровід децентралізаційних змін, вважає Гижко

– Держава намагається спочатку дати ресурс, потім – повноваження. Наприклад, завдяки податковим змінам громади області цього року заробили на 60 млн. грн. більше, ніж торік. Зокрема, 17 бюджетів вже виконали свої річні показники, а 95 – показники бюджету за півріччя, – сказав Гижко.

Голова обласної асоціації органів місцевого самоврядування Сергій Татусяк зауважив, що вінничанам завжди вдавалося налагодити діалог із владою. Тому важливо, щоб підготовка і реалізація реформи місцевого самоврядування відбувалася максимально публічно, з врахуванням думок громад, а не нав’язуванням їм позиції Києва.

– Для здійснення реформ є політична воля Президента, але, на жаль, не вистачає волі уряду й парламенту. Тому я розраховую на Європу, яка має стимулювати Київ у здійсненні реформ. Громади має почути і Київ, і Європа… – підкреслив Татусяк піч час круглого столу.   

Саме теза про неприпустимість нав’язування центральними органами формату реформ була ключовою практично у кожному виступі доповідачів. Її підтверджували й іноземні гості зібрання, наводячи приклади демократії своїх країн.

Так, Надзвичайний і Повноважний посол Румунії в Україні Корнел Іонеску зауважив: це неправильно, коли влада вигадує власні правила і змушує громадян грати за ними. Має бути партнерство влади з громадськістю, вважає посол.

– Єдиного рецепта немає. Але всі перетворення в країні потрібно робити так, щоб не постраждало благополуччя громадян, – підкреслив Іонеску.

Поляки презентували досягнення адміністративно-територіальної реформи. Так, про її етапи говорив секретар Сьвєнтокшиського воєводства Бернард Антос. Він наголосив, що реформа з децентралізації, яка почалася у Польщі 25 років тому, вдосконалюється і нині.

– У Польщі наразі відбувається третій етап реформи, аже будь-яка система потребує удосконалення. Наприклад, зараз ми зосереджені на тому, щоб підвищити роль громадськості у формуванні органів влади, – поділився Антос.

Тему співпраці влади з третім сектором підхопив колега пана секретаря – вуйт гміни Сухи Ляс Великопольського воєводства Гжегож Войтера.

– У моїй гміні діє 54 громадських організації (на 15 тисяч населення), у них задіяно майже 4 тисячі жителів. На їхню діяльність із бюджету гміни щороку виділяється 1 мільйон злотих (бл. 5,5 млн. грн.). Крім того, організації окремо беруть участь у різних грантових конкурсах, – повідомив вуйт.

Цікавим досвідом бюджетної децентралізації поділився начальник фінансового управління Окницької районної ради (Молдова) Костянтин Гудима. За його словами, із нещодавніми змінами у бюджетній політиці його країни, громади отримали реальні стимули більше заробляти і раціональніше витрачати зароблене.

Директор відділу міжнародних проектів Фолкуніверситету (Швеція) Алі Рашиді запропонував вінничанам допомогу у різних навчальних проектах. Він звернув увагу на те, що в Україні високий рівень безробіття, оскільки навчальні заклади випускають фахівців, яких не потребує ринок.

– На кого молоді йти вчитися, має казати не уряд, а бізнес, який формує економіку країни і наповнює її бюджет, - впевнений Рашиді.

А його колега зі Швейцарського корпусу експертів «SISW GONTANT» Франц Сталдер порадив зважувати кожен крок на шляху реформ, аби не робити їх двічі. Він наголосив на важливій складовій успішної країни – прямій демократії, коли практично кожна людина вирішує питання життя своєї держави.

***

Після кількагодинної дискусії учасники круглого столу «Децентралізація в Україні: партнерство влади та громадськості» ухвалили Резолюцію, яку направлять Президента України, Кабінету Міністрів і Верховної Ради України.

Ключові пункти вимог до Києва: проведення комплексної децентралізації влади в Україні; передача переважної частини повноважень на місця; ліквідація місцевих державних адміністрацій; закріплення за місцевими бюджетами не менше 50% загальнодержавних податків.

І як узагальнення вищенаведених вимог – проведення широкої роз’яснювальної роботи серед населення та недопущення проведення окремих етапів децентралізації під адміністративним примусом та в жорстких часових обмеженнях.

 

 


повернутися до списку