Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

В Уладівці на Вінниччині встановили пам’ятний знак Яну Потоцькому

18 жовтня 2014

В Уладівці на Вінниччині встановили пам’ятний знак Яну Потоцькому

17 жовтня у селі Уладівка Літинського району Вінницької області відбулося відкриття пам’ятного знака польському вченому і письменнику Яну Потоцькому. 

Ідея встановити знак видатному землякові у вигляді меморіальної плити належить директору Народознавчого Центру "Скарби Поділля " Павлові Ткачуку. Зголосився підтримати ініціативу директор уладівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Олександр Масний, матеріальні та фінансові зусилля до появи меморіальної таблиці доклала громада села . Розташована вона на території вищезазначеної школи.

На відкриття знака приїхали вінницькі письменники та митці, політики та громадські діячі. Участь в урочистостях також взяв голова МГО «Україна-Польща-Німеччина» Сергій Татусяк. 

Він привітав уладівчан та зазначив, що на Поділлі вміють цінувати свою історію та вшановувати видатних подолян. «Кожен пам’ятник, кожна меморіальна таблиця, як, зокрема, Потоцькому, – це жест звеличення рідного краю», – сказавТатусяк.

Голова вважає, що в Уладівці має бути не просто меморіальна плита Яну Потоцькому, а повноцінний монумент. Відтак, він заявив, що Товариство «Україна-Польща-Німеччина» бере на себе зобов’язання щодо спорудження значно більшого пам’ятника видатному поляку з подільським корінням. 

Довідка:

Ян «Непомуцен» Потоцький (пол. Jan Nepomucen Potocki) народився 8 березня 1761р. у с.Пиків Вінницького повіту (тепер Калинівський район, Вінницька область), помер 23 грудня 1815р. у с.Уладівка Літинського району Вінницької область. Потоцький – письменник (романіст, драматург), історик, етнограф, археолог, географ, соціолог, публіцист, редактор, видавець, бібліограф, мандрівник Європою, Азією.

Автор 24 великих праць з різних галузей знання. Почесний член Імператорської АН у Петербурзі. Перший за часом славіст. Автор праць, які започаткували краєзнавче вивчення Волині, Поділля та Херсонщини. Перший польський повітроплавець.

Належав до числа енциклопедично освічених людей свого часу. Змолоду багато подорожував. Побував у Франції, Швейцарії, Італії, Іспанії, Голландії, Англії, Мальті, Тунісі, Греції, Сербії, Марокко, Угорщині, Єгипті, Туреччині, Китаї, Монголії, а з 1797 року мандрував Російською імперією, зокрема по Сибіру, Кавказу.

 

повернутися до списку