Україна - Польща - Німеччина
Міжнародне товариство

Уряд вирішив реформувати самоврядування України по-польськи

02 квітня 2014

Уряд вирішив реформувати самоврядування України по-польськи

31 березня в Україну прибули польські експерти, аби допомогти у реалізації реформи місцевого самоврядування Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Вони зустрілися з віце-прем’єром Володимиром Гройсманом та обговорили план спільних дій і визначили пріорітетні питання. У першу чергу, мова йде про підготовку законодавчої бази для впровадження самоврядної реформи.

Як повідомляє Мінрегіонбуд, українсько-польська експертна група має напрацювати моделі розподілу повноважень між усіма рівнями місцевого самоврядування (громада, район, область), їх фінансового забезпечення (розподіл податкових надходжень), а також визначити механізми підготовки місцевих громад до ефективного виконання нового кола повноважень.

В свою чергу Прем´єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що перші законодавчі зміни, необхідні для старту реформи, відбудуться вже за два тижні. За його словами, 15 квітня 2014 року у Верховній Раді України повинен з´явитися текст нової Конституції України, який буде включати в себе значний пакет реформ.

 15 квітня – це перша дата, коли повинен змінитися проект Конституції. Далі його потрібно відправити у Венеціанську комісію. Остаточна редакція Конституції повинна бути затверджена у вересні поточного року, – сказав Яценюк.

Якщо озвучені терміни будуть витримані, то вже у 2015 році українське самоврядування буде жити за принципами Європейської хартії місцевого самоврядування, яку Україна ратифікувала ще у 1997 році, однак не втілила в життя.

Подію прокоментував голова Міжнародного товариства «Україна-Польща-Німеччина» Сергій Татусяк – експерт й ідеолог реформи врядування в Україні. Він зауважив, що підтримує рішення уряду провести реформу місцевого самоврядування і регіональної організації влади за польською моделлю. Він нагадав, що Вінниччина перша і єдина напрацювала концепцію даної реформи, опираючись саме на досвід поляків.

Ми розпочинали на голому ентузіазмі – з бажання активних сільських, міських, районних голів навчитися кращого в управлінні громадою у сусідів-поляків. Стартували з традиційних обмінів делегаціями і у 2008 році вийшли на рівень науково-практичних конференцій міжнародного рівня, які завершувалися експертними оцінками та резолюціями до керівників держави, – пригадав С.Татусяк.

Ініціатором, організатором та головним ідеологом українсько-польської діяльності з 2003 року було Вінницьке обласне відділення товариства «Україна-Польща», а з 2007 року – Міжнародна громадська організація «Україна-Польща-Німеччина».

 Я вітаю рішення уряду Яценюка та ініціативу віце-прем’єра Гройсмана здійснити реформу самоврядування в Україні за польським зразком. Протягом двох десятиріч польське самоврядування довело свою ефективність. Воно міцно стало на ноги та перебрало на себе практично всі функції щодо забезпечення життєдіяльності громади. При цьому найсуворіший контроль здійснюють самі люди через об’єднання громадян. Головне – реформа забезпечила фінансову самодостатність громад. Адже більшість податків, які збираються на території гміни, там і залишаються. Польські парламентарії вчасно усвідомили, що громада на місці краще знає, як використати кошти, ніж чиновник у Варшаві. Саме це дало результати, якими поляки сьогодні пишаються. Впевнений, найближчим часом такими ж змінами зможуть пишатися і українці, – зауважив С.Татусяк.


повернутися до списку